Zespół niemieckich, francuskich i amerykańskich naukowców stworzył sztuczną inteligencję opartą na konwolucyjnej sieci neuronowej (ang. convolutional neural network - ConvNet, CNN), która nauczyła się diagnozować nowotwory skóry trafniej niż doświadczeni dermatolodzy.
Sieci ConvNet udostępniono 100 tys. zdjęć skóry, przedstawiającej różne zmiany – od złośliwych czerniaków po łagodne znamiona. Po zakończeniu „nauki” sztuczna inteligencja stanęła w szranki z międzynarodowym zespołem 58 dermatologów. Spośród nich 17 (29%) miało mniej niż 2 lata doświadczenia w dermoskopii, 11 (19%) od 2 do 5 lat praktyki, a 30 (52%) zajmowało się tym od ponad 5 lat.
W teście użyto 300 zdjęć, których nie było w zbiorze „treningowym”. Maszyna okazała się lepsza w diagnostyce nowotworów skóry – rzadziej niż dermatolodzy z krwi i kości stawiała zarówno rozpoznania fałszywie ujemne, jak i fałszywie dodatnie.
Dermatolodzy prawidłowo rozpoznali 86,6 proc. czerniaków, sztuczna inteligencja – 95 procent.
Częstość występowania czerniaka złośliwego na świecie wzrasta. Każdego roku na ten nowotwór zapada ok. 232 tys. osób, a 55,5 tys. umiera.
Źródło: News Medical