Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

E-recepta wszędzie i od ręki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 grudnia 2019 09:23

E-recepta wszędzie i od ręki - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W tym roku po latach papierowej stagnacji Polska dołącza do ogólnoświatowego trendu informatyzacji służby zdrowia. Od stycznia 2020 roku e-recepta jest obowiązkowa. Ułatwi ona pracę lekarzom i leczenie pacjentom. Aplikacje gabinetowe umożliwiające automatyczne wykonywanie wielu czynności związanych z ordynacją leków zaoszczędzą czas medyków i chorych, pozwolą uniknąć błędów oraz dzięki chmurze korzystać z nich wszędzie i bez inwestycji w sprzęt.

Każda osoba posiadająca uprawnienia do wystawiania recept może wystawiać e-recepty korzystając z aplikacji, których rekomendowaną listę można znaleźć na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia:

https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/komunikat-ministerstwa-zdrowia-nt-stanu-gotowosci-dostawcow-systemow-it-szpitalnych-i-gabinetow/

lub udostępnionej przez resort pod adresem: gabinet.gov.pl.

Będzie sprawniej i wygodniej

Lekarze wystawiający e-recepty twierdzą, że nie trwa to dłużej niż wydruk tradycyjnej. Elektroniczna recepta eliminuje też sytuacje, w których lekarz musi wypisywać na osobnym blankiecie każdy zlecony pacjentowi lek - na wypadek braków w aptece. Każdy zaordynowany lek jest bowiem osobną e-receptą, co oznacza, że można je realizować w różnych aptekach i nie trzeba niewykupionych leków przepisywać na osobny blankiet. Poza tym jeśli lekarz zleci trzy opakowania preparatu, a w aptece będzie tylko jedno lub pacjentowi zabraknie pieniędzy na wykup wszystkich, po resztę leków może zgłosić się w późniejszym terminie, także w innej aptece. System pozwala też wystawić recepty np. na cały rok z odroczoną datą realizacji. E-recepta oszczędza również czas lekarza redukując liczbę wizyt związanych tylko z ordynacją leków. Pozwala ona bowiem wystawić receptę, którą pacjent otrzyma online przez Internet lub SMS-em. W przypadku osób przewlekle chorych czy niepełnosprawnych umożliwi to ordynację bez wizyty w przychodni.

Eliminacja błędów

Ogrom obowiązków biurokratycznych i chroniczny niedobór czasu powodują, że o pomyłkę przy wypisywaniu recept nie jest trudno. Tymczasem takie błędy są często powodem dodatkowych wizyt pacjentów i niepotrzebnego stresu. Dzięki elektronicznym receptom można ustrzec się tych najczęściej popełnianych. W zależności od używanych aplikacji gabinetowych mogą to być: błędne wpisanie PESEL-u, niepełne dane adresowe chorego, nieczytelne dane lekarza na pieczątce, brak podpisu, postaci leku, sposobu dawkowania i brak daty wystawienia recepty.

Pomocna aplikacja dostępna od ręki

Jedną z takich aplikacji, jest Cloudimed.plfirmy AtendeMedica, dostawcy rekomendowanego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Aplikacja łączy w sobie zalety chmury i funkcje oprogramowania instalowanego na komputerach. Cloudimed.pl można zastosować do pojedynczego gabinetu czy średniej wielkości placówki medycznej. Umożliwia automatyczne wykonywanie wielu czynności bez logowania się do różnych narzędzi, oszczędzając czas i eliminując błędy.

Aby skorzystać z aplikacji, potrzebny jest komputer lub inne urządzenie mobilne - laptop, smartfon czy tablet - z dostępem do Internetu. Urządzenia mobilne zapewniają dostęp do aplikacji z każdego miejsca i każdym czasie. Intuicyjność większości systemów umożliwia zautomatyzowanie pracy, co oszczędza czas zarówno lekarzy jak i samych pacjentów. Aplikacja ułatwia prawidłowe wystawianie recept, podpowiada poziom refundacji z lekospisu. Przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczniejsze niż na dysku komputera, ponieważ zapobiega ich utracie w przypadku awarii sprzętu. Dane są umieszczone w wyspecjalizowanych centrach, które dysponują odpowiednią infrastrukturą, zapewniającą profesjonalną ochronę. Dodatkowym zabezpieczeniem jest automatyczne wykonywanie kopii zapasowych. Aplikacja działa na tej samej zasadzie co gabinet.gov.pl. Umożliwia jednak nie tylko wystawianie e-recept, ale również e-zwolnień, prowadzenie terminarza wizyt, czy e-rejestrację dla pacjentów.

O korzyściach korzystania z chmury wiedzą doskonale lekarze, którzy już wystawiają e-zwolnienia w chmurowej aplikacji ZUS. - Warto dodać, że chmura to rozwiązanie bezpieczne z punktu widzenia RODO. Dzięki niej można wystawiać e-receptę chociażby w domu u pacjenta. Lekarze nie musi też inwestować w zaplecze serwerowe, wystarczy bowiem tylko przeglądarka internetowa – podkreśla Tomasz Judycki, wiceprezes Zarządu AtendeMedica.

Artykuł powstał we współpracy z AtendeMedica.

Zobacz także