Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

GIF ostrzega przed podróbkami Ozempicu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 sierpnia 2023 10:02

GIF ostrzega przed podróbkami Ozempicu - Obrazek nagłówka
Źródło: GIF
Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2.

W związku z monitem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnoszącym się do zwiększonej liczby przypadków fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2 zawierających w swoim składzie analogi glukagonopodbnego peptydu-1 (GLP-1) naśladujące działanie hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi,

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na podstawie recepty. Mogą one być legalnie nabywane wyłącznie w aptekach stacjonarnych i nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez WHO na całym świecie coraz częściej pojawiają się zgłoszenia dotyczące fałszowania tych produktów, które są oferowane przede wszystkim poza legalnym łańcuchem dystrybucji, m.in. na platformach mediów społecznościowych. Oferowane one są tam bez konieczności posiadania recepty.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wskazuje, że nabywanie produktów leczniczych z nieuprawnionych źródeł, w szczególności w Internecie, wiąże się z wielkim ryzykiem związanym z ich nieznanym składem. W związku z czym jakość i bezpieczeństwo tych produktów jest wątpliwa. Mogą być one nieskuteczne, a co gorsze, mogą powodować reakcje toksyczne. Produkty te nie są dopuszczone do obrotu, ani kontrolowane przez właściwe organy nadzoru rynku farmaceutycznego, ponieważ pochodzą z nielegalnego łańcucha dystrybucji. Ich produkcja często prowadzona jest w nieodpowiednich warunkach przez niewykwalifikowany personel. Ponadto mogą one zawierać liczne zanieczyszczenia, lub mogą być skażone bakteriami. W związku z czym stosowanie produktów pochodzących z nielegalnego łańcucha dystrybucji stanowi duże zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Źródło: GIF

Warto przeczytać

Ozempic – fakty i mity
#WyszłoNaZdrowie

Ozempic – fakty i mity

Tematy

Ozempic

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także