Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Innowacyjna technologia pozwoli lepiej monitorować pacjentów z bezdechem sennym

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 maja 2023 11:00

Innowacyjna technologia pozwoli lepiej monitorować pacjentów z bezdechem sennym - Obrazek nagłówka
Rozmowa z prof. Wojciechem Kukwą, kierownikiem kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Czerniakowskim przy ulicy Stępińskiej w Warszawie, współtwórca projektu Clebre.

  • Clebre to rozwiązanie, które ma pomóc w diagnozowaniu i prowadzeniu pacjentów z bezdechem sennym.
  • Bezdech senny wiąże się z upośledzeniem drożności górnych dróg oddechowych, które objawia się albo samym chrapaniem, czyli dźwiękiem wydawanym przez tkanki wibrujące podczas przepływu powietrza, zwykle w czasie wdechu, albo zatkaniem górnych dróg oddechowych.
  • Przyczynami mogą być anomalie rozwojowe, ale na pierwsze miejsce bardzo wyraźnie wysuwa się nadwaga i otyłość.
  • Konsekwencją nieleczonych bezdechów mogą być m.in.: nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, dużo większe ryzyko zawału, dużo większe ryzyko udaru
  • Chrapanie i bezdech senny to również problem partnerów osoby chorej.
  • Obecnie, diagnozowanie bezdechu wymaga spędzenia jednej nocy w szpitalu. Aparatura badająca analizowane parametry jest wyposażona w wiele czujników i elektrod, pod które trzeba podłączyć pacjenta. Zarówno to, jak i fakt spędzenia nocy w obcym miejscu wpływają na jakość snu i trudności w diagnozowaniu.
  • Rozwiązanie proponowane przez Clebre jest niewielkim, ważącym kilkanaście gramów urządzeniem badającym jakość snu pacjenta. Może być stosowane przez dłuższy okres, co oznacza, że dostarczy dużo lepszych danych do oceny klinicznej.
  • Rozwiązanie działa w oparciu o dane z wbudowanych czujników i analizę tych danych przez algorytmy uczenia maszynowego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.