Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Małpia ospa: pierwsze dostawy szczepionek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lipca 2022 09:01

Małpia ospa: pierwsze dostawy szczepionek  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Rozpoczęły się dostawy pierwszych szczepionek zakupionych przez Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia Komisji Europejskiej w odpowiedzi na wystąpienie ogniska małpiej ospy – do Hiszpanii dotrze początkowa pula 5 300 z 109 090 zamówionych dawek. Jest to pierwsza z serii dostaw, które regularnie będą miały miejsce w najbliższych tygodniach i miesiącach w celu zapewnienia gotowości państw członkowskich do reagowania na obecnie występujące ogniska małpiej ospy, a priorytetem będą dostawy do najbardziej dotkniętych państw członkowskich.

Komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides powiedziała: Pierwsze dostawy szczepionek, stanowiące odpowiedź na pojawienie się ognisk małpiej ospy, dotrą dziś do krajów najbardziej dotkniętych tą chorobą. Tak Europejska Unia Zdrowotna reaguje w czasie rzeczywistym na nowe zagrożenia dla zdrowia i chroni swoich obywateli. Po raz pierwszy dokonujemy bezpośrednich zakupów szczepionek i przekazujemy je państwom członkowskim za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA). Dzięki HERA Unia Europejska znacznie zwiększyła swoją zdolność do zdecydowanego reagowania na nowe zagrożenia dla zdrowia i przeciwdziałania im.

Podobnie jak w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19, dawki szczepionki przydzielane są proporcjonalnie do wielkości populacji każdego kraju. Dostawy do państw członkowskich, w których liczba zakażeń małpią ospą jest wyższa (w dniu zawarcia umowy) będą traktowane priorytetowo, zgodnie z ustaleniami z państwami członkowskimi. Szczepionki są dostarczane do państw członkowskich bezpośrednio przez firmy farmaceutyczne. Kolejnymi po Hiszpanii krajami, które otrzymają dostawy szczepionki, będą Portugalia, Niemcy i Belgia. Późniejsze dostawy do kolejnych państw członkowskich będą miały miejsce w lipcu i w sierpniu.

Od momentu pojawienia się ognisk małpiej ospy Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA), wraz z innymi służbami Komisji i państwami członkowskimi, uważnie przygląda się rozwojowi tych ognisk w Europie i wspiera działania w zakresie gotowości i reagowania we wszystkich państwach członkowskich. Zakup i przekazanie ponad 109 090 szczepionek wyprodukowanych przez Bavarian Nordic to tylko jeden z przykładów wsparcia oferowanego państwom członkowskim.

Po raz pierwszy zakupu szczepionek, które następnie zostaną przekazane państwom członkowskim dokonuje się bezpośrednio z budżetu UE, w ramach Programu działań Unii w dziedzinie zdrowia.

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także