Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ nie zaleca szczepień przeciwko HPV, bo szczepionek brak...

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 lutego 2020 08:35

MZ nie zaleca szczepień przeciwko HPV, bo szczepionek brak... - Obrazek nagłówka
nil

W związku z czasowym brakiem dostępności szczepionek Gardasil, Gardasil 9, minister zdrowia w piśmie z dnia 28 stycznia do prezesa NRL wyjaśnia, że przyczyny ograniczonej aktualnie dostępności na polskim rynku wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców.

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z podmiotem odpowiedzialnym MSD w sprawie Gardasilu i Gardasilu 9. Firma wyjaśniła, że produkcja tej szczepionki trwa 2 lata i aktualnie dobiega ona końca, zatem na rynku pojawią się jej nowe dostawy. Mimo to jej dostępność w Europie wciąż będzie problemem. Jako przyczynę istniejącego problemu z dostępnością do szczepionki wskazano na zbyt małe moce produkcyjne, które pozwoliłyby zaspokoić cały popyt oraz fakt, że podmiot ten został jedyną firmą w skali całej Europy wytwarzającą przedmiotową szczepionkę.

Firma jest także zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9. Powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 na rynek polski przewiduje się na przełomie 2021 i 2022 roku. Ilość dawek Gardasil 9, które firma MSD dostarczy na polski rynek w I kw. 2020 r. umożliwi dokończenie schematów szczepień pacjentom, którzy w 2019 r. rozpoczęli szczepienie w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku pacjentów indywidualnych, którzy rozpoczęli w 2019 r. szczepienie Gardasil 9, planowane jest uruchomieniem dla nich specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także