Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Prof. Mirosław Ząbek

Technologia FUS wspaniale rozwiązuje problem wielu chorych z drżeniem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2023 14:00

Technologia FUS wspaniale rozwiązuje problem wielu chorych z drżeniem - Obrazek nagłówka
O zaletach leczenia drżeń metodą FUS rozmawiamy z prof. Mirosławem Ząbkiem, kierownikiem Kliniki Neurochirurgii CMKP, koordynatorem Oddziału Neurochirurgii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, dyrektorem Centrum Gamma Knife Knife w Warszawie.

Na czym polega technologia FUS?

To najnowsze urządzenie wprowadzone do Polski – najpierw do Szpitala Bródnowskiego, teraz do Szpitala Medicover. Jest to zaawansowana technologia dla pacjentów z drżeniem w chorobie Parkinsona albo z jednostką chorobową, jaką jest drżenie samoistne. To urządzenie pozwala zlikwidować drżenie bez otwierania głowy. Nie ma niebezpieczeństwa, że można zrobić jakieś uszkodzenie, dlatego że jest to skoncentrowana dawka ultradźwięków naprowadzona na cel za pomocą monitoringu rezonansem magnetycznym. Najpierw wykonuje się pierwsze uszkodzenie tzw. wstępną lezję, która jest odwracalna. Jeśli widzimy, że objawy ustępują, że jest to miejsce właściwe, to druga lezja jest już wykonana wysoką temperaturą. Pacjenci zyskali wspaniałą nową metodę leczenia. Wielu chorych po zawałach bierze leki przeciwzakrzepowe i nie może mieć operacji na mózgu, w związku z tym urządzenie to rozwiązuje problem u wielu z nich.

Jak przebiega sam zabieg? Jak długo trwa? Czy pacjent jest przytomny w jego trakcie?

Pacjent podczas zabiegu jest cały czas przytomny i jest z nami w kontakcie. W każdej chwili to leczenie można przerwać (sam pacjent może to zrobić poprzez wciśnięcie gruszki). Technologia polega na tym, że pacjentowi mocuje się do głowy specjalną ramę stereotaktyczną, dzięki której możemy wyliczyć współrzędne miejsca, jakie chcemy osiągnąć. Jedyną niewygodą dla chorego jest to, że trzeba ogolić mu włosy, po to, by ultradźwięki mogły się właściwie rozprzestrzeniać. Na głowę chorego zakładany jest specjalny kapelusz silikonowy, zawierający 15 litrów chłodnej wody. Stąd kolejna niewygoda dla chorego, że po włożeniu tego kapelusza ma on uczucie chłodnej wody na czubku głowy. A reszta to już tylko przyjemności i radość na przyszłość.

Czy zabieg wiąże się z bólem?

Nie. Zabieg nie wiąże się z bólem, choć niektórzy chorzy mówią, że ostatnią jego fazę, kiedy jest podniesiona temperatura, odczuwają w głowie jako dyskomfort.

Gdzie można wykonać zabieg w technologii FUS?

Na razie są tylko dwa miejsca, gdzie można go wykonać. W Szpitalu Bródnowskim i w Szpitalu Medicover. Cieszę się z Medicoveru, dlatego że jest w nim profesjonalny zespół ludzi, którzy kwalifikują do zabiegu. Poza tym jest dostęp do wszystkich wyników danych. Czyli tam będą mogły powstawać publikacje, czy stopnie naukowe w oparciu o wyniki tej nowej metody leczenia.

Rozumiem, że zabieg odbywa się na zasadach komercyjnych?

W Medicoverze odbywa się na zasadach komercyjnych.

Wkrótce obędzie się webinar dotyczący tej technologii.

To dobry pomysł. 11 maja o godz. 20.00 odbędzie się wykład koleżanki neurolog, która kwalifikuje pacjentów i później ich prowadzi, dozuje leki. Będzie również rozmowa z nami, którzy wykonujemy zabieg. Będzie także możliwość zadawania pytań przez uczestników i obserwujących webinar.

Webinar skierowany jest do lekarzy – neurologów oraz neurochirurgów. Na spotkaniu będą poruszane zagadnienia związane z nową metodą leczenia drżenia samoistnego oraz drżennej postaci choroby Parkinsona – MRg FUS.

Eksperci omówią m.in. wskazania do zabiegu, proces kwalifikacji, specyfikę samej procedury.

Głównym prelegentem spotkania będzie światowej sławy neurochirurg prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, dyrektor Centrum Gamma Knife w Warszawie, który jako jedyny w Polsce, wraz zespołem neurochirurgów, wykonuje zabiegi z wykorzystaniem metody MRg FUS w Szpitalu Medicover.

Uczestnicy będą mieli uczestniczyć w ciekawych prelekcjach, ale i wziąć udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z ekspertami.Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Rejestracja na webinar: https://mcov.me/JZMlZ

Szpital_2023-FUS_webinar_cover_920x230_v01a

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także