Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rozszerzona rzeczywistość zmienia oblicze medycyny. W IMiD przeprowadzono przełomowe operacje

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 21 lipca 2023 09:27

Rozszerzona rzeczywistość zmienia oblicze medycyny. W IMiD przeprowadzono przełomowe operacje - Obrazek nagłówka
fot. IMiD
Pionierskie operacje z zastosowaniem zaawansowanych technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej w wizualizacji i lokalizacji zmian nowotworowych przeprowadzili w ubiegłym tygodniu lekarze z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Łącznie w szpitalu przeprowadzono już osiem tego typu operacji.

Zespół lekarzy z IMiD przeprowadził z wykorzystaniem nowych technologii w ubiegłym tygodniu laparotomię i resekcję guza u noworodka w 5. tygodniu życia z guzem nadnercza prawego, torakotomię i resekcję przerzutów z płuca lewego u 9-letniej pacjentki z przerzutami mięsaka tkanek miękkich do płuc oraz rewizję i wyłyżeczkowanie torbieli, a także przeszczep wiórów kości homogennej u 13 letniej pacjentki ze wznową torbieli aneuryzmatycznej przynasady dalszej kości udowej prawej.

W tych operacjach wykorzystane zostały przełomowe technologie trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych oraz zieleni indocyjaninowej w wizualizacji i lokalizacji zmian nowotworowych.

– Na podstawie trójwymiarowego obrazu wygenerowanego z badań obrazowych, takich jak badanie rezonansu bądź tomografii komputerowej oglądaliśmy w specjalnych goglach trójwymiarowy hologram. Widzieliśmy go w trakcie zabiegu operacyjnego – wyjaśnił w rozmowie z TVP 3 Warszawa dr Krzysztof Bronowicki, chirurg z IMiD.

Placówka otwiera się na nowe technologie dzięki powołanemu przez IMiD Konkursowi Mother and Child Startup Challenge. Celem inicjatywy jest łączenie specjalistów z globalnymi liderami rynku technologii, testując najnowsze oblicza innowacji na bloku operacyjnym IMiD.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.