Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Opole: Uniwersytecki Szpital Kliniczny z nowoczesnym laserem chirurgicznym

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 lipca 2023 09:50

Opole: Uniwersytecki Szpital Kliniczny z nowoczesnym laserem chirurgicznym - Obrazek nagłówka
fot. USK Opole
Ponad 700 tys. zł wart jest sprzęt, który uzupełnił wyposażenie Bloku Operacyjnego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To laser chirurgiczny CO2, który wspomoże pracę laryngologów m.in. podczas leczenia guzów krtani oraz bezdechów sennych i innych chorób ucha. Z kolei wiertarki ortopedyczne umożliwią prowadzenie operacji równocześnie na dwóch salach.

– Wykonywanie operacji za pomocą lasera CO2 skraca czas operacji oraz pobytu pacjenta w szpitalu. Korzystanie z tego lasera sprawia, że krwawienie podczas zabiegu jest mniejsze, więc rana szybciej się goi, cięcia są precyzyjniejsze, zatem zabieg jest mniej traumatyczny – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału i uniwersyteckiej Kliniki Otolaryngologii.

W ciągu roku laryngolodzy z USK w Opolu wykonują ok. 150 zabiegów, przy których będą teraz korzystać z nowego urządzenia.

Laser za 550 tys. zł został zakupiony ze środków własnych szpitala, podobnie jak wiertarki ortopedyczne za ponad 153 tys. zł, które uzupełniły wyposażenie Bloku Operacyjnego w salach chirurgii urazowo-ortopedycznej.

– Wykonujemy coraz więcej zabiegów jednocześnie na dwóch salach operacyjnych, łącznie nawet ponad 10 w ciągu dnia. Ten zakup był niezbędny do operowania pacjentów z uszkodzonymi miednicami czy urazami wielonarządowymi, także do przeprowadzania zabiegów wszczepiania endoprotez stawów biodrowych i kolanowych czy korekcji kończyn metodą Ilizarowa - wyjaśnia lek. Mariusz Ciszewski, kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Wiertaki, w zależności od wykorzystywanych podczas zabiegów akcesoriów, mają różne funkcje: z wiertłem – służą do stabilizacji kości, a z brzeszczotem – do rozcinania.

W 2022 roku na Oddziale Laryngologii który dysponuje 22 łóżkami, leczonych było 1055 pacjentów, a na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej (30 miejsc) – 1418.

Oprac. na podst.: USK Opole

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także