Sławomir Gadomski: Mam nadzieje, że system e-krew zachęci społeczeństwo do oddawania krwi

Fot. MedExpress TV
Martyna Chmielewska 2019-06-13 13:29

Martyna Chmielewska: Dziś został podpisany list intencyjny w ramach III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” Na czym będzie polegać akcja?

Sławomir Gadomski: 23 lipca pracownicy PKP i regionalnego Centrum Krwiodawstwa będą czekać na wybranych dworcach na honorowych dawców. Będą prowadzić zbiórkę krwi.

M.Ch.: Jaka jest główna idea akcji Czerwona Nitka?

S.G.: To promowanie solidaryzmu w kwestii oddawania krwi. Nitka jest symbolem połączenia osób, które które liczą na krew z osobami, które mogą spełnić ich potrzeby. Wiemy, że krew jest bezcenna, nie da się jej wyprodukować. Jest darem dawców. Trasa czerwonej nitki przebiega przez całą Polskę. 14 jej edycja odbędzie się w Rzeszowie. Miasto to zostało wybrane przez internautów.

M.Ch.: W których województwach jest największe zapotrzebowanie na krew?

S.G.: Największe zapotrzebowanie na krew jest tam gdzie jest najwięcej szpitali. Mam na myśli województwo mazowieckie i śląskie. Regionalne Centra Krwiodawstwa współpracują ze sobą. W razie potrzeby przekazują krew do placówek, w których jej brakuje.

M.Ch.: Jak wypada Polska pod względem oddawania krwi w porównaniu do innych krajów europejskich?

S.G.: Jesteśmy samowystarczalni. Można zatem powiedzieć, że Polska wypada bardzo dobrze pod tym względem. Mamy dużo dawców regularnych. Krew jest wysokiej jakości. Polskie składniki krwi na szczeblu europejskim są oceniane jako bardzo wartościowe. Mam nadzieje, że system e-krew zachęci społeczeństwo do oddawania krwi.

M.Ch.: Na jakim etapie jest system e- krew?

S.G.: Pracujemy nad funkcjonowaniem systemu. Rozpoczynamy przygotowania do postępowań przetargowych. Są już przygotowane specyfikacje zamówienia. Chcemy w 2021 roku oddać system do użytku. Być może pewne moduły w szczególności te pacjenckie czy dla dawców uda się wcześniej zrobić. System jest kompleksowy.

PDF

Zobacz także