Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Medyczni specjaliści od terroru

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 marca 2017 13:20

Medyczni specjaliści od terroru - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Powstaje nowy wydział medyczny. Będzie kształcił cywilów do profesjonalnego reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa związane z terrorem.

Brak lekarzy wymusił utworzenie nowego wydziału medycznego. Powstanie przy współpracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wojskowego Instytutu Medycznego. Będzie inny od działających w kraju wydziałów medycznych, bo będzie się specjalizował w przygotowywaniu kadr medycznych na wypadek aktów terroru czy konfliktów o charakterze hybrydowym.

- Kształcąc kadry medyczne chcemy wykorzystać doświadczenia, jakie personel WIM wyniósł ze służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz z niesienia pomocy rannym żołnierzom oraz naszym rodakom będącym ofiarami zamachów terrorystycznych. Wielu z nich leczyliśmy w szpitalu na Szaserów. Oferta, którą stworzymy wspólnie z UKSW nie będzie powieleniem zadań Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu w Łodzi, kształcącego lekarzy wojskowych. Chcemy jednak, aby nasi absolwenci potrafili profesjonalnie odpowiedzieć na zagrożenia jakie niosą m.in. z terroryzm czy konflikty o charakterze hybrydowym. W ten sposób pragniemy zwiększać poczucie bezpieczeństwa Polaków – dodaje prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Za przygotowanie medyczne studentów odpowiadać będą specjaliści WIM. Wykładowcy z UKSW zadbają o właściwą postawę etyczną, która jest niezbędna w pracy z osobami potrzebującymi pomocy medycznej.

- Współpraca UKSW i WIM pozwoli na stworzenie nowoczesnego ośrodka dydaktyczno-badawczego w obszarze nauk medycznych. Przedstawiciele WIM zaangażowani w projekt otrzymają dostęp do naszych nowoczesnych laboratoriów chemicznych i biologicznych, co jest ważne dla prowadzenia badań podstawowych. Uniwersytet skorzysta zaś z wieloletniego doświadczenia WIM w zakresie praktycznego wykorzystania i wdrażania wyników badań naukowych. Przy konstruowaniu programu dydaktycznego będziemy dążyć do zwiększenia liczby godzin z zakresu nauk humanistycznych w procesie kształcenia – wyjaśnia ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Uruchomienie Wydziału Medycznego przy UKSW planowane jest w ciągu dwóch lat. Jutro podpisany będzie list intencyjny.

źródło: Wojskowy Instytut Medyczny

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także