Morfologia - niedoceniane badanie?

Medexpress

Opublikowano 15 maja 2018, 08:00

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 15 maja 2018, 08:00

Złe samopoczucie każdemu zdarza się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem, a nawet starzeniem się. Pierwsze objawy choroby łatwo zignorować i przypisać je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. Tymczasem nieprawidłowości w funkcjach krwi pozwala wykryć proste badanie - morfologia.
- Choroby krwi mają bardzo charakterystyczny obraz. Natomiast we krwi mogą powodować zaburzenia również innych narządów, nie tylko choroby krwi. I w tym momencie badanie krwi ma szersze zastosowanie, bo ono może nam zasygnalizować problem np. z przewodem pokarmowym, którym może być rak. Jeżeli będzie np. krwawienie z przewodu pokarmowego u osoby niemającej problemów z niedoborem żelaza, bo spożywa go nadmiar, a jednak ma jego niedobór, jeśli to wykryjemy np. u mężczyzny 70-letniego, to powinniśmy szybko skierować go na gastro- oraz kolonoskopię i poszukiwać raka jelita grubego - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy ds. hematologii, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zdaniem ekspertów morfologię powinniśmy wykonywać raz do roku. Z badania przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opinia wynika, że wprawdzie 83 proc. Polaków uważa, że morfologię powinniśmy wykonywać co najmniej raz na 12 miesięcy, ale aż 43 proc. wykonuje ją rzadziej niż zalecają to eksperci. Ponad połowa ankietowanych jest przekonana, że morfologia jest badaniem obowiązkowym w ramach okresowych badań medycyny pracy. Tymczasem morfologia od 1996 r. nie jest badaniem obowiązkowym dla wszystkich pracowników. Jednocześnie nie jest kojarzona jako badanie pozwalające wykryć poważne choroby krwi.
- Przez hematologów morfologia jest docenianym badaniem, natomiast przez medycynę pracy – póki co - nie. I ja nad tym boleję, bo jest to badanie tanie, a odzwierciedla sytuację w całym organizmie. Medycyna pracy nie obejmuje morfologii jako badania podstawowego. Uważam, że powinna być jako badanie obowiązkowe. A tak kiedyś było. Wiele osób, zostało kiedyś w ten sposób diagnozowane bez objawów we wczesnych stadiach choroby, co też skutkowało tańszym i bardziej skutecznym leczeniem - podkreśla prof. Wiesław Jędrzejczak.
- Prowadzimy wśród lekarzy rodzinnych aktywną działalność promującą trzy badania: morfologię, OB, badanie ogólne. Dlatego, że ta triada badań zasygnalizuje obecność większości patologii, jakie mogą się zdarzyć w każdym organizmie. Takie badania powinno się wykonać przynajmniej raz w roku - mówi prof. Jędrzejczak.
Pierwsze podejrzenie choroby nowotworowej, w oparciu o wywiad z pacjentem i wynik badania morfologii krwi obwodowej, może postawić już lekarz rodzinny.
Kampania edukacyjna "Odpowiedź masz we krwi" ma celu upowszechnienie wiedzy nt. chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia.
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

hematologia / morfologia / choroby krwi
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31