Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wyzwania w endometriozie. Minister zdrowia zapowiada działania

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 marca 2024 09:58

Wyzwania w endometriozie. Minister zdrowia zapowiada działania - Obrazek nagłówka
fot. MZ
Leczenie operacyjne zaawansowanych postaci endometriozy powinno być refundowane – to konkluzja po spotkaniu minister zdrowia Izabeli Leszczyny z przed przedstawicielami stowarzyszeń pacjenckich i lekarzy z ośrodków specjalizujących się w leczeniu operacyjnym endometriozy. Problem może dotyczyć nawet co dziesiątej Polki.

Podczas rozmowy określone zostały zadania, jakie należy zrealizować w pierwszej kolejności, by diagnozowanie i leczenie endometriozy było optymalne.

To przede wszystkim opracowanie jasnych kryteriów wyboru ośrodków, które będą operować pacjentki. Muszą to być wysoko wyspecjalizowane placówki ze specjalistami i dużym doświadczeniem w leczeniu endometriozy. Konieczne jest też stworzenie e-rejestru endometriozy,

Kolejnym wyzwaniem, które należy niezwłocznie zrealizować jest skrócenie czasu na postawienie diagnozy. Agencja Badań Medycznych przeprowadza próby testu genetycznego opracowanego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, który może przyspieszyć rozpoznanie endometriozy.

Endometrioza jest wyniszczającą chorobą ginekologiczną, definiowaną jako obecność komórek endometrium w nieprawidłowej lub ektopowej lokalizacji poza jamą macicy. Najczęściej dotknięte miejsca to otrzewna miednicy, jajniki, więzadła maciczno-krzyżowe i przegroda odbytniczo-pochwowa. Nieprawidłowa tkanka reaguje na stymulację hormonalną, podlega cyklicznemu wzrostowi i złuszczaniu się podobnie jak odpowiednio zlokalizowana tkanka endometrium w macicy. Typowe objawy endometriozy to: bolesne miesiączki i owulacja, silne skurcze miednicy, obfite krwawienie, ból podczas seksu, oddawaniu moczu i bóle jelit, krwawienie i ból między miesiączkami.

Tematy

endometrioza

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.