Naczelna Izba Aptekarska apeluje o popracie

Medexpress

Opublikowano 23 listopada 2016, 08:37

Apteka Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 23 listopada 2016, 08:37

- Po wielu latach starań mamy szansę na wprowadzenie zmian pozwalających przywrócić normalność. Powstał projekt parlamentarny zakładający realizację postulatów, o które całe nasze środowisko zabiega od dawna - pisze do faramceutów prezes NIA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Propozycje zmian zakładają przyjęcie zasady, że zezwolenie na nowe apteki będzie mógł uzyskać wyłącznie aptekarz lub spółka aptekarzy. Kolejny postulat dotyczy minimalnych odległości w jakich mogłyby otwierać się kolejne apteki. Wprowadza się również kryteria demograficzne. Projekt uwzględnia zgłaszany przez NRA postulat, aby apteka mogła zostać sprzedana wraz z lekami, co pozwala uniknąć strat wynikających z utylizacji leków przy likwidacji apteki.
NIA podkreśla, że zmiany dotyczyć mają nowopowstających aptek. Efektem wprowadzenia ustawy ma być częściowe zamrożenie rynku aptek przy utrzymaniu obecnie funkcjonujących podmiotów. Oznacza to nie tylko możliwość przetrwania dla wielu aptek indywidualnych ale również dla tych sieci, które działając zgodnie z prawem mają problemy finansowe. W obecnych realiach ekonomicznych kiedy kilka tysięcy podmiotów stoi na skraju bankructwa otwarcie każdej kolejnej apteki oznacza zamknięcie już istniejącej.
- Farmaceuci, to wbrew twierdzeniom niektórych menadżerów i koordynatorów ludzie inteligentni i wykształceni, którzy sami potrafią odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania. Wierzę, że głęboko zastanowicie się czy warto podpisywać się pod przyniesionym przez koordynatora protestem. Apteka nie jest dla aptekarza. Apteka jest dla pacjenta. Ale bez Was i Waszej pracy żadna apteka istnieć nie będzie. Bez Was i Waszej pracy nikt nie zadba o pacjenta. Proszę zatem z całego serca o zrozumienie naszych działań i poparcie. Bo ta ustawa nie jest jak twierdzą jej przeciwnicy dla „wąskiej grupy działaczy” tylko dla milionów Polaków o których na co dzień troszczy się trzydzieści tysięcy farmaceutów. I aby mogli to robić właściwie należy im się szacunek i choć odrobina bezpieczeństwa - zaapelowała do farmaceutów prezes NIA.

Źródło: NIA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

nia / Prawo farmaceutyczne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31