Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Innowacyjne leczenie niedosłuchów w bydgoskim szpitalu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 października 2022 12:30

Innowacyjne leczenie niedosłuchów w bydgoskim szpitalu - Obrazek nagłówka
fot.: jurasza.umk.pl/
Szpital im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy jako drugi w Polsce rozpoczyna program leczenia niedosłuchów przewodzeniowych i mieszanych przy pomocy nowatorskiego aktywnego implantu kostnego. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań medycznych w zakresie leczenia zaburzeń słuchu.

W czwartek (27.10.) profesor Maciej Wróbel, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Szpitala Jurasza, wraz zespołem specjalistów dokonał pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim i jednego z pierwszych w Polsce wszczepień innowacyjnego implantu słuchowego z piezoelektrykiem. Rozwiązanie zbudowane jest z aktywnego elementu, który chirurdzy wszczepiają pod skórę w struktury ucha. Źródłem drgań jest w implancie przetwornik piezoelektryczny. Dzięki jego zastosowaniu implanty cechują się bardzo dobrą jakością dźwięku oraz wysoką niezawodnością.

System aktywnego implantu kostnego składa się dodatkowo z miniaturowego procesora dźwięku – części zewnętrznej, ukrytej miedzy włosami pacjenta. To właśnie procesor dźwięku odpowiednio przetwarza informacje i zamienia na cyfrowy sygnał.

– Tak działające urządzenie łączy technologię znaną z implantów ślimakowych oraz implantów na przewodnictwo kostne. Nowe urządzenie istotnie różni się od dotychczas stosowanych w takich przypadkach rozwiązań. Zapewnia ono bowiem doskonałą jakość dźwięku, a jednocześnie pozbawione jest elementu przechodzącego przez skórę. Cechuje się więc wysoką estetyką, a ryzyko infekcji w okolicy implantu ograniczone jest do minimum – informuje prof. Maciej Wróbel.
System aktywnego implantu kostnego jest przeznaczony dla pacjentów z niedosłuchem przewodzeniowym, niedosłuchem mieszanym oraz jednostronną głuchotą odbiorczą, ale może być też wykorzystany u pacjentów kierowanych do operacji obustronnych.

– Coraz więcej osób zmaga się z problemami niedosłuchu, dlatego zaoferowany nowy sposób leczenia w naszej Klinice będzie szansą na powrót pacjentów do świata dźwięków, dzięki czemu pacjenci nie będą skazani na życie w ciszy – dodaje prof. Wróbel.

Leczenie zaburzeń słuchu tego typu implantem jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Oprac. na podst.: http://jurasza.umk.pl/

Podobne artykuły

iStock-478902765
Zdrowie dziecka

Zachować czujność słuchową

31 maja 2019
iStock-843526408
2 sierpnia 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.