Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Matczyna pierś obroni przed lekoopornymi bakteriami

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 października 2018 19:37

Matczyna pierś obroni przed lekoopornymi bakteriami - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dzieci karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy mają w jelitach mniej opornych na antybiotyki bakterii w porównaniu z niemowlętami karmionymi naturalnie przez krótszy czas – donoszą fińscy naukowcy.

Lekooporne bakterie są wszędzie. Bytują w ludzkich jelitach niezależnie od tego, czy ktoś zażywał antybiotyki, czy nie. Przenoszą się pomiędzy ludźmi tak samo jak inne drobnoustroje, np. przez bezpośredni kontakt z żywnością.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach zbadali ilość i jakość bakterii opornych na antybiotyki w mleku matki oraz w jelitach par matka-dziecko. Zauważyli trzy prawidłowości.

Po pierwsze: niemowlęta karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy miały mniejszą liczbę szczepów opornych w jelitach niż dzieci karmione piersią krócej lub karmione wyłącznie sztucznym pokarmem. Mleko matki wydawało się chronić niemowlęta przed takimi bakteriami.

Po drugie: antybiotykoterapia matek podczas porodu zwiększyła ilość bakterii opornych na antybiotyki w jelitach niemowląt. Efekt ten był zauważalny nawet sześć miesięcy po porodzie.

Po trzecie: mleko matki zawiera bakterie oporne na antybiotyki, które prawdopodobnie są przekazywane dziecku.

Bilans karmienia piersią był jednak zdecydowanie korzystny – mleko matki zmniejszyło liczbę opornych bakterii w jelicie niemowlęcia.

Źródło: OutbreakNewsToday

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także