Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Meningokoki przenoszone drogą płciową

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 9 grudnia 2017 15:15

Meningokoki przenoszone drogą płciową - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Służby sanitarne australijskiego stanu Victoria zaapelowały do osób z grup podwyższonego ryzyka o zaszczepienie się przeciwko meningokokom C. Apel kierowany jest szczególnie do mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Od maja do listopada br. odnotowano w Melbourne – największym mieście stanu Victoria – osiem potwierdzonych przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej (ang. invasive meningococcal disease – IMD) u osób dorosłych. Niemal wszyscy zakażeni to mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM).

Departament Zdrowia stanu Victoria zwrócił się z apelem do osób z grup ryzyka o poddanie się szczepieniu. Mężczyźni MSM będą mogli – od połowy grudnia 2017 do końca czerwca 2018 – otrzymać czterowalentną szczepionkę 4vMenCV bezpłatnie.

Inwazyjna choroba meningokokowa powodowana jest przez bakterię Neisseria meningitidis. Szacuje się, że ok. 10 proc. populacji to bezobjawowi nosiciele tego drobnoustroju (bakteria bytuje w ich górnych drogach oddechowych). N. meningitidis nie cechuje się wysoką zaraźliwością. Do jej przeniesienia się z człowieka na człowieka potrzebny jest zwykle długotrwały i bliski kontakt.

U osób, które w ostatnich miesiącach zachorowały w stolicy stanu Victoria, IMD najczęściej przejawiała się jako zapalenie opon mózgowych i/lub sepsa. W takich przypadkach śmiertelność wynosi zwykle ok. 10 proc., a trwałego uszczerbku na zdrowiu doznaje do 20 proc. chorych.

Za większość przypadków ciężkich zachorowań na IMD odpowiedzialne są [w Australii] serotypy B, C, W i Y. U chorych w Melbourne potwierdzono obecność serotypu C.

Źródło: OutbreakNewsToday

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także