Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Meningokoki – wszystkiemu winny ADAM

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 maja 2018 12:55

Meningokoki – wszystkiemu winny ADAM - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Uczeni z Université Paris Descartes zidentyfikowali czynnik odpowiedzialny za ciężki, niekiedy śmiertelny lub prowadzący do amputacji przebieg zakażeń wywołanych przez bakterie Neisseria meningitidis.

Inwazyjna choroba meningokokowa kończy się śmiercią jednej na dziesięć dotkniętych nią osób. Jedna trzecia tych, którzy przeżyją, musi liczyć się z tak poważnymi następstwami jak amputacje, uszkodzenie mózgu, utrata słuchu i wzroku.

Jednym z najgroźniejszych powikłań zakażenia meningokokami jest plamica piorunująca (purpura fulminans). Powikłanie to polega na tworzeniu się we krwi licznych, drobnych skrzeplin. Blokują one małe naczynia krwionośne, powodując martwicę tkanek. To właśnie dlatego pacjenci z posocznicą meningokokową tracą palce lub całe kończyny. Tworzące się skrzepliny mogą uszkadzać także ważne dla życia narządy wewnętrzne.

Badacze z Institut Necker-Enfants-Malades należącego do Université Paris Descartes odkryli, że kiedy meningokoki wiążą się z komórkami śródbłonka naczyń krwionośnych, aktywuje się enzym o nazwie ADAM10. To właśnie on sprawia, że proces wykrzepiania przebiega w sposób niekontrolowany i nie jest skutecznie hamowany przez normalne, fizjologiczne mechanizmy odpowiadające za utrzymanie płynności krwi wewnątrz naczyń.

Odkrycie roli białka ADAM10 w patomechanizmie plamicy piorunującej może utorować drogę do opracowanie nowych terapii, które mogą uchronić osoby [najczęściej dzieci] z chorobą meningokokową przed śmiercią lub trwałym, ciężkim kalectwem.

Białko ADAM10, jak pokazały wcześniejsze badania, odgrywa też pewną rolę w patogenezie raka piersi oraz malarii.

Źródło: PLOS Pathogens

Podobne artykuły

sds

Dziś Światowy Dzień Sepsy

13 września 2023
ThinkstockPhotos-697472120
9 grudnia 2017
ThinkstockPhotos-57434872
21 kwietnia 2016
1-ThinkstockPhotos-511939318_
21 marca 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także