Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Ig Noble 2017

Muzyka najlepiej brzmi odtwarzana z... pochwy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 22 września 2017 14:59

Muzyka najlepiej brzmi odtwarzana z... pochwy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Czasopismo „Annals of Improbable Research” po raz 27. przyznało humorystyczne odpowiedniki Nagrody Nobla, czyli Ig Noble. Większość tegorocznych laureatów zajmuje się naukami medycznymi lub blisko spokrewnionymi.

Ig Noble często nazywa się anty-Noblami, jednak jest to określenie krzywdzące. Choć nagradzane prace przede wszystkim muszą wywoływać rozbawienie, często mają realną wartość naukową. Co więcej – zdarzało się, że laureaci Ig-Nobli po jakimś czasie otrzymywali także prawdziwą Nagrodę Nobla (rzecz jasna, nie za te same badania).

Przez lata zmieniło się też podejście samych nagradzanych do Ig Nobli. W przeszłości nierzadko zdarzało się, że wyróżnieni naukowcy czuli się dotknięci i nie odbierali nagrody. W ostatnich latach chętnie przybywają na odbywającą się na Uniwersytecie Harvarda ceremonię, traktując ją jako znakomitą okazję do popularyzacji nauki, autopromocji i dobrej zabawy, o którą raczej nie trudno w gronie – było nie było – ludzi obdarzonych wybitną inteligencją, poczuciem humoru i dystansem do samych siebie.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in.:

  • James Heathcote – za odkrycie, dlaczego starsi ludzie mają większe uszy niż młodsi. Okazało się, że uszy rosną przez całe życie w tempie ok. 0,22 mm rocznie. Na razie nie ustalono, dlaczego.
  • Fernanda Ito, Enrico Bernard i Rodrigo Torres – za udowodnienie, że żyjącym w Brazylii nietoperzom wampirom zdarza się posilać ludzką krwią.
  • Kazunori Yoshizawa, Rodrigo Ferreira, Yoshitaka Kamimura i Charles Lienhard – za odkrycie pewnego gatunku owadów, u którego samce mają pochwy, a samice penisy.
  • Liczny zespół francuskich uczonych, który opracował opierającą się na funkcjonalnym rezonansie magnetycznym (fMRI) metodę obiektywnej oceny stopnia obrzydzenia, jaki budzi w ludziach wąchanie najbardziej cuchnących serów.
  • I w końcu crème de la crème: Marisa López-Teijón, Álex García-Faura, Alberto Prats-Galino i Luis Pallarés Aniorte, otrzymali Ig Nobla za odkrycie, że rozwijające się macicy płody uwielbiają muzykę odtwarzaną z głośniczka umieszczonego w pochwie matki. Hiszpanie udowodnili, że nienarodzone dzieci reagują na nią w znacznie większym stopniu, niż gdy jest odtwarzana z głośnika przykładanego do powłok brzusznych – wykonują taneczne ruchy a nawet próbują wokalizować, jakby chciały zacząć śpiewać. Odkrycie zaowocowało wynalezieniem - dostępnego już w sprzedaży (za ok. 170 dolarów) - głośniczka dopochwowego BabyPod.

Źródło: improbable.com / The Local

Tematy

Ig Nobel

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także