Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Naukowcy z WUM opracowali szybki test na endometriozę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 stycznia 2023 11:09

Naukowcy z WUM opracowali szybki test na endometriozę - Obrazek nagłówka
Pixabay
To szansa na szybką diagnostykę dla milionów pacjentek. Naukowcy z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali test, dzięki któremu można wykryć endometriozę. Wynik pojawia się po kilku dniach. Obecnie, droga do diagnozy trwa kilka lat.

Endometrioza objawia się regularnie pojawiającym się bólem, zlokalizowanym w pachwinie, dole brzucha, a czasem w okolicach odbytu. Ból pojawia się w przed miesiączką lub tuż po niej. Do rozwoju endometriozy dochodzi wtedy, gdy tkanka endometrium (śluzówki macicy) pojawia się poza jamą macicy. Wykrycie choroby nie jest łatwe. Wiele kobiet otrzymuje diagnozę dopiero podczas operacji, kiedy lekarz pobiera wycinki. Szacuje się, że od pierwszych objawów do postawienia rozpoznania mija 8-12 lat.

Dzięki testowi opracowanemu przez zespół pod przewodnictwem prof. Jacka Malejczyka oraz dr Ilony Kalaszczyńskiej, jest szansa, żeby to się zmieniło. Test jest podobny do tych, które znamy z diagnozowania obecności koronawirusa. W przypadku endometriozy markerem jest specyficzny gen, nadaktywny u kobiet cierpiących na tę chorobę. Aby wykonać test, ginekolog pobierze materiał z endometrium macicy pacjentki przy użyciu małoinwazyjnej biopsji aspiracyjnej. Następnie wyśle ten materiał do laboratorium, które sprawdzi, czy mamy do czynienia z endometriozą.

Test może być dostępny już pod koniec marca.

Oprac. na podst.: WUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także