Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pierwsze szczepionka na zespół wstrząsu toksycznego

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 14 czerwca 2016 12:22

Pierwsze szczepionka na zespół wstrząsu toksycznego - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Wydziału Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu opracowali pierwszą szczepionkę, która zapobiega wystąpieniu groźnego zespół wstrząsu toksycznego (TSS).

Szczepionka powstała na bazie dezaktywowanej toksyny gronkowcowej. Przetestowano ją z powodzeniem na 46 zdrowych ochotnikach obojga płci.

Nowa szczepionka, jak twierdzą jej twórcy, działa na podobnej zasadzie jak szczepionka przeciwtężcowa. Jej efekt ochronny powinien utrzymywać się przez co najmniej 5 lat.

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to zagrażający życiu stan spowodowany działaniem  na organizm toksyn wytwarzanych przez bakterie – najczęściej gronkowca złocistego, ale także inne – np. paciorkowce, enterokoki. Jedną z odmian TSS jest tzw. choroba tamponów, spowodowana przez toksyny gronkowcowe, występująca u kobiet stosujący tampony dopochwowe w czasie menstruacji. Śmiertelność w tej postaci TSS sięga 2,5 proc., a wyleczenie nie zapewnia odporności.

TSS może pojawić się też w wyniku poronienia, w połogu, jako powikłanie po zabiegach chirurgicznych, a nawet po zwykłym skaleczeniu skóry, oparzeniu czy ukąszeniu przez owada.

Obecnie trwa nabór do II fazy testów klinicznych, a więc od potencjalnego wprowadzenia szczepionki na rynek dzieli nas jeszcze co najmniej kilka lat.

Źródła: „The Lancet Infectious Disease” / SWR

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także