Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przeciwciałem w AZS

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 8 października 2017 22:27

Przeciwciałem w AZS - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Chorzy na atopowe zapalenie skóry będą mogli zapanować nad objawami choroby za pomocą leku biologicznego – zdecydowała Komisja Europejska.

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się wysypkami często pokrywającymi znaczną część powierzchni ciała, którym mogą towarzyszyć nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny.

Świąd należy do objawów najbardziej uciążliwych dla pacjenta i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ponadto u osób z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim dochodzi do pogorszenia jakości życia, które wynika z zaburzeń snu oraz z nasilonych objawów lęku i depresji, które towarzyszą chorobie.

Komisja Europejska dopuściła do obrotu lek biologiczny dupilumab ze wskazaniem do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego.

Dupilumab to ludzkie przeciwciało monoklonalne, które hamuje nadaktywne przekazywanie sygnałów przez dwa kluczowe białka – IL-4 i IL-13 – uważane za główne czynniki odpowiedzialne za utrzymujące się zapalenie u podłoża atopowego zapalenia skóry oraz innych chorób alergicznych lub atopowych.

Lek zarejestrowano do stosowaniu u pacjentów dorosłych. Nie wiadomo, czy jest bezpieczny i skuteczny u dzieci. Jest już jednak oceniany w ramach kompleksowego programu rozwojowego dotyczącego AZS, który obejmuje badania z udziałem dzieci z ciężkim AZS (w wieku od 6 miesięcy do 11 lat) i pacjentów w wieku młodzieńczym z AZS o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim (w wieku od 12 do 17 lat).

Prowadzone są również badania nad stosowaniem dupilumabu w innych chorobach zapalnych, które uważa się za zależne od szlaku IL-4/IL-13, w tym w przewlekłej, nieopanowanej astmie (faza 3), w polipach nosa (faza 3) i w eozynofilowym zapaleniu przełyku (faza 2).

Źródło: materiały prasowe

Tematy

dupilumab / AZS

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także