Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rak płuca: immunoterapia zamiast chemioterapii już w pierwszym rzucie leczenia

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 27 lutego 2017 13:27

Rak płuca: immunoterapia zamiast chemioterapii już w pierwszym rzucie leczenia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Każdego roku na raka płuca umiera w Polsce więcej osób niż na skutek nowotworów jelita grubego, piersi i prostaty łącznie. Czy nowe terapie zwiększą szanse chorych?

Podstawową metodą leczenia raka płuca we wczesnym stadium choroby jest chirurgiczne usunięcie guza. Najczęściej usuwa się także płat płuca oraz węzły chłonne z okolic śródpiersia. Jeżeli choroba znajduje się w stadium bardziej zaawansowanym, które wyklucza leczenie operacyjne, stosuje się radioterapię, chemioterapię lub leczenie celowane.

Immunoterapia była do tej pory stosowana dopiero w zaawansowanych stanach choroby, jako kolejny etap leczenia.  Leki immunologiczne są mniej toksyczne niż chemioterapia, dzięki czemu chorzy lepiej je tolerują. Ponadto są bezpośrednio skierowane na ognisko nowotworowe przez co nie uszkadzają zdrowych, sąsiednich tkanek i narządów. Badania kliniczne wykazały, że immunoterapia stosowana w drugiej linii leczenia wydłuża życie i poprawia jakość życia.

Teraz immunoterapia będzie dostępna także w pierwszej linii leczenia. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem pembrolizumab do stosowania w leczeniu pierwszego rzutu u pacjentów z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z wysoką ekspresją PD-L1, bez mutacji EGFR i ALK w obrębie guza.

Rejestracja ta jest oparta na wynikach badań fazy 3 KEYNOTE-024, które wykazały dłuższy całkowity czas przeżycia oraz czas przeżycia bez progresji choroby (PFS) po zastosowaniu pembrolizumabu w porównaniu z chemioterapią, będącą aktualnym standardem leczenia w zaawansowanym NDRP.

– Dane wykazują, że pembrolizumab oferuje istotne wydłużenie czasu przeżycia w porównaniu z aktualnie stosowanym standardowym leczeniem u pacjentów z guzami wykazującymi wysoki poziom ekspresji PD-L1 – tłumaczy dr Luis Paz-Ares, szef Kliniki Onkologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego Doce de Octubre w Madrycie. – Obserwacje te, będące podstawą do rejestracji preparatu, stanowią jednocześnie uzasadnienie dla dalszych badań biomarkerów mających na celu identyfikację pacjentów, którzy mogą odnosić największe korzyści z leczenia pembrolizumabem.

W badaniu KEYNOTE-024 porównano pembrolizumab stosowany w monoterapii (w stałej dawce 200 mg) do standardowego leczenia chemioterapią opartą na pochodnych platyny w leczeniu pacjentów zarówno z płaskonabłonkowym, jak i niepłaskonabłonkowym przerzutowym NDRP.

Do badania zakwalifikowano 305 pacjentów, którzy nie otrzymywali wcześniej chemioterapii ogólnoustrojowej w przerzutowym stadium choroby i których guzy wykazywały wysoki poziom ekspresji PD-L1 bez mutacji EGFR i ALK.

Okazało się, że pembrolizumab redukuje ryzyko progresji choroby lub zgonu o 50 procent w porównaniu z chemioterapią. Mediana PFS w grupie pacjentów leczonych pembrolizumabem wynosiła 10,3 miesiąca w porównaniu z 6,0 miesiąca w grupie leczonej chemioterapią. Po 6 i 12 miesiącach progresja choroby ani zgon nie wystąpiły u odpowiednio 62 procent i 48 procent pacjentów leczonych pembrolizumabem w porównaniu z 50 procentami i 15 procentami pacjentów otrzymujących chemioterapię.

Ponadto leczenie pembrolizumabem było związane z redukcją ryzyka zgonu o 40 procent w porównaniu z chemioterapią.

Pembrolizumab to humanizowane przeciwciało monoklonalne, którego działanie polega na zwiększaniu zdolności układu immunologicznego organizmu do wykrywania i zwalczania komórek nowotworowych. Pembrolizumab blokuje interakcję pomiędzy PD-1 i jego ligandami, PD-L1 i PD-L2, aktywując tym samym limfocyty T, które mogą wpływać zarówno na komórki nowotworowe, jak i na zdrowe komórki.

Oprócz leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca pembrolizumab jest także zarejestrowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Obecnie w toki jest ponad 400 badań klinicznych nad wykorzystaniem pembrolizumabu w ok. 30 różnych typach nowotworów.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także