Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sposób na skuteczne szczepienie chorych na RZS

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 24 października 2018 13:54

Sposób na skuteczne szczepienie chorych na RZS - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest najczęstszych schorzeniem autoimmunologicznym, które atakuje stawy. Jest to choroba przewlekła, przejawiająca się bólem, sztywność i obrzękiem stawów oraz zmniejszeniem ich ruchomości.

Rzadko pamięta się jednak, że pacjenci z RZS mają 2,75 razy zwiększone ryzyko zachorowania na grypę niż ich zdrowi rówieśnicy. Coroczne szczepienia przeciw grypie są więc (a przynajmniej powinny być) priorytetem w tej grupie chorych. Niestety, skuteczność szczepionki u osób z RZS jest niższa niż w populacji ogólnej.

Kanadyjscy naukowcy z McGill University postanowili sprawdzić, czy podanie szczepionki o wyższej dawce może zwiększyć produkcję przeciwciał przeciw wirusowi grypy u osób z RZS. W badaniu porównano skuteczność dwóch szczepionek: trójwalentnej o wysokiej dawce (HD-TIV) oraz czterowalentnej o dawce standardowej (SD-QIV).

Do badania zakwalifikowano 279 dorosłych pacjentów z RZS, z których 140 otrzymało szczepionkę SD-QIV, a 139 HD-TIV. Średni wiek uczestników wynosił 61, a 80 procent stanowiły kobiety.

Odpowiedź na szczepienia były stosunkowo słaba u wszystkich pacjentów, jednak konsekwentnie wyższa w grupie, której podano HD-TIV. Do wytworzenia oczekiwanego poziomu przeciwciał przeciwko szczepowi H3N2 dochodziło 2,8 razy częściej w grupie zaszczepionej wysoką dawką szczepionki trójwalentnej. W przypadku szczepów H1N1 oraz B/Brisbane prawdopodobieństwo wytworzenia przeciwciał było – odpowiednio – 2,3 oraz 2 razy wyższe w grupie HD-TIV w porównaniu SD-QIV.

- Szczepienia przeciwko grypie są bezpieczne i skuteczne. Ich stosowanie wiąże się ze znacznym ograniczeniem liczby wizyt lekarskich, hospitalizacji z powodu zapalenia płuc oraz zgonów. Nasze badanie pokazuje, że szczepionka trójwalentna o wysokiej dawce HD-TIV zapewnia lepszą ochronę serologiczną przed grypą u pacjentów z RZS niż standardowo stosowana szczepionka SD-TIV - podsumowuje prof. Ines Colmegna z McGill University.

Źródło: OutbreakNewsToday