Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szczenięta przyczyną epidemii kampylobakteriozy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 października 2017 13:24

Szczenięta przyczyną epidemii kampylobakteriozy  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Już ponad pięćdziesiąt osób w dwunastu stanach zaraziło się bakterią z rodzaju Campylobacter po kontakcie ze szczeniętami sprzedawanymi przez sieć sklepów zoologicznych Petland. Wyizolowany patogen okazał się oporny na standardowe leczenie.

Kampylobakterioza jest bakteryjną chorobą odzwierzęcą. Ludzie zarażają się najczęściej poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa, wypicie skażonej wody lub mleka oraz przez bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem lub będącym nosicielem bakterii zwierzęciem.

Dla psów bakterie Campylobacter nie są szczególnie niebezpiecznie. Najczęściej nie wywołują u nich zwykle żadnych objawów, niekiedy krótkotrwałą biegunkę i wymioty. Ich odchody pozostają jednak zakaźne przez kilka tygodni.

U zarażonego kampylobakteriozą człowieka – po trwającym od 5 dni do 2 tygodni okresie inkubacji – pojawić się mogą: silna biegunka z domieszką krwi, bóle brzucha, gorączka ok. 38 st. C, nudności i wymioty. Choroba może ustąpić samoistnie, jednak jeśli objawy trwają powyżej tygodnia zaleca się specjalistyczne leczenie antybiotykowe. U osób z niedoborami odporności antybiotyki włącza się wcześniej, ponieważ zakażenie Campylobacter może u nich doprowadzić do wstrząsu septycznego i zgonu.

U ludzi pojawiają się niekiedy groźne powikłania kampylobakteriozy: zagrażające życiu odwodnienie, ostre, wielokorzeniowe zapalenie demielinizacyjne nerwów (zespół Guillaina-Barrégo), a także zapalenie mięśnia sercowego, wątroby, nerek, trzustki i stawów.

Czuwające nad bezpieczeństwem epidemiologicznym Stanów Zjednoczonych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) poinformowało, że w ciągu ostatnich kilku tygodni kampylobakteriozą zaraziło się 55 osób w 12 stanach: Floryda, Kansas, Maryland, Missouri, New Hampshire, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Tennessee, Utah, Wisconsin i Wyoming.

Stan trzech chorych był na tyle poważny, że potrzebna była hospitalizacja.

Interesująco wygląda opublikowane przez CDC zestawienie pokazujące, gdzie i w jaki sposób mogło dojść do zakażeń ludzi:

  • 14 chorych to pracownicy sklepów Petland,
  • 35 zakażonych to osoby, które w ostatnim czasie zakupiły w tej sieci szczeniaka lub odwiedzały dom, w którym pojawiał się piesek z tego sklepu,
  • 1 osoba zaraziła się poprzez kontakt seksualny z chorym,
  • 5 chorych zetknęło się ze szczeniętami, ale nie wiadomo, czy pochodzącymi z Petland.

Specjalistów najbardziej niepokoi jednak fakt, że bakterie wyhodowane z próbek pobranych zarówno od chorych ludzi, jak i od podejrzanych szczeniąt okazały się oporne na doustne antybiotyki zalecane w pierwszej linii leczenia tego zakażenia.  

Wykryto 13 szczepów opornych na azytromycynę, cyprofloksacynę, klindamycynę, erytromycynę, kwas nalidyksowy i telitromycynę; 9 szczepów opornych na gentamycynę i 12 opornych na tetracyklinę.

Źródła: CDC / Outbreak News Today

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.