Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Szczepionka na raka płuca? Ruszyło badanie kliniczne

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 stycznia 2022 10:38

Szczepionka na raka płuca? Ruszyło badanie kliniczne - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rozpoczęło się badanie kliniczne MAGE. Jego celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa VTP-600 – nowego immunoterapeutyka stworzonego z myślą o chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Badanie nadzoruje Cancer Research UK.

W badaniu MAGE weźmie udział około 86 osób, u których niedawno zdiagnozowano NSCLC - najczęstszy typ raka płuca. Nowa terapia składa się z trzech szczepionek (jednej dawki podstawowej i dwóch dawek przypominających). Dawka podstawowa zawiera szympansiego adenowirusa.

– NSCLC jest najczęstszym rodzajem raka płuc, ale nadal bardzo trudno go leczyć. Jeśli badanie MAGE się powiedzie, za pomocą najnowocześniejszej immunoterapii będziemy mogli pomóc większej liczbie osób przetrwać raka płuca – komentuje dr Nigel Blackburn, dyrektor Cancer Research UK Centre for Drug Development.

– Istnieje pilna potrzeba znalezienia lepszych metod leczenia pacjentów z NSCLC. Szczepionka immunoterapeutyczna VTP-600 to najnowocześniejsza technologia, która celuje w układ odpornościowy pacjenta, stymulując go do zwalczania komórek nowotworowych. Badanie MAGE prowadzone będzie w dziesięciu szpitalach specjalistycznych w Wielkiej Brytanii, zapewniając w ten sposób jak największej liczbie pacjentów możliwość wzięcia w nim udziału – mówi kierująca badaniem prof. Fiona Blackhall.

Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów i główną przyczyną zgonów „onkologicznych” na świecie. Kliniczny podział raka płuca obejmuje dwa typy:

  1. Rak drobnokomórkowy (SCLC) – nienadający się do leczenia operacyjnego, nieco lepiej poddający się leczeniu chemicznemu i (lub) napromienianiu (około 17– 25%). Charakteryzuje się ponadto szybkim wzrostem i wczesnym tworzeniem przerzutów.
  2. Rak niedrobnokomórkowy (NSCLC) – oporny na chemioterapię, natomiast nadający się do leczenia operacyjnego (około 75% – 80%) i radioterapii. Z kolei do podtypów NSCLC należą:
  • rak płaskonabłonkowy (SCC) (około 31–40%),
  • gruczolakorak (AC) (ok. 25–29%), w tym rak pęcherzykowokomórkowy oskrzeli,
  • rak wielkokomórkowy (LCC) (około 10%).

Palenie jest jednym z największych czynników ryzyka rozwoju raka płuca, chociaż istotne są także czynniki takie jak narażenie na zanieczyszczenie powietrza i na naturalnie występujący radon. Promieniowanie pochodzące od radonu stanowi 40–50% dawki promieniowania, jaką otrzymuje mieszkaniec Polski od źródeł naturalnych. Radon może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, bowiem gromadzi się w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w piwnicach, przedostając się tam z gruntu w wyniku różnicy ciśnień.

Źródła: PharmaTimes / WD. Travis, LB. Travis, SS. Devesa. Lung cancer. „Cancer”. 75 (1 Suppl), s. 191-202, Jan 1995.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także