Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Terapia psychodeliczna stanie się legalna

MedExpress Team

Justyna Grzechocińska

Opublikowano 26 stycznia 2021 13:27

Terapia psychodeliczna stanie się legalna  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Nie w Polsce, a w USA, w Oregonie, w 2023 roku. To krok dalej niż w innych postępowych amerykańskich miastach, takich jak Denver i Oakland, które zdekryminalizowały substancję, ale nie pozwoliły ludziom jej spożywać. Dla mieszkańców Oregonu oznacza to, że już od 2023 roku dorośli w wieku 21 lat i starsi będą mogli udać się do kliniki i spożyć psylocybinę pod nadzorem licencjonowanego terapeuty, który musi uzyskać psylocybinę od licencjonowanego producenta.

Od tysiącleci ludzie używali leków psychodelicznych w celach leczniczych i duchowych. Ale dzisiaj większość krajów kryminalizuje psychodeliki. niebagatelny postęp jaki dokonał się w Oregonie, w jakże trudnej materii prawnej i medycznej, to w dużej mierze wynik renesansu badań nad psychodelikami, które zmieniają podejście do potencjału medycznego substancji.

Na Web Summit 2020 dwóch ekspertów w dziedzinie badań i terapii psychodelicznych rzuciło światło na to, jak może wyglądać przyszłość terapii psylocybinowej. Były to: Ekaterina Malievskaia, współzałożycielka firmy – zajmującej się zdrowiem psychicznym – Compass Pathways oraz Kelsey Ramsden, dyrektor operacyjna Mind Cure, która identyfikuje, rozwija i komercjalizuje nowe produkty związane ze zdrowiem psychicznym.

Ramsden opowiedziała, jak wygląda potencjalna sesja: wchodzi się do „pięknego miejsca, które wygląda podobnie do Twojego salonu, z cudownymi ludźmi [licencjonowanymi terapeutami], którzy będą towarzyszyć pacjentowi przez cały czas trwania leczenia. Następnie podaje się psylocybinę. Można usiąść lub się położyć z maską na oczach, potencjalnie słuchając muzyki, będąc wspieranym przez profesjonalistów”. Po tej sesji miałby nastąpić „okres integracji”, który trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Entheogenic Research Integration & Education (ERIE) definiuje integrację jako „proces, w którym materiał, do którego uzyskano dostęp i spostrzeżenia zdobyte podczas psychodelicznego doświadczenia, stają się częścią życia w sposób przynoszący korzyści jednostce i jej społeczności”.

Trudno powiedzieć jednoznacznie, jakie rodzaje spostrzeżeń można uzyskać, ponieważ doświadczenia każdego są różne, a naukowcy wciąż pracują nad dokładnym zrozumieniem, w jaki sposób psychodeliki oddziałują z mózgiem. Dopiero dzięki postępowi w neuroobrazowaniu zaczęliśmy rozumieć, jak faktycznie działają psychodeliki, jakie obszary mózgu są aktywowane, co paradoksalnie demistyfikuje te mistyczne doświadczenia.

Malievskaia wyjaśniła, że ​​psylocybina działa głównie na układ serotoninowy mózgu, przyłączając się do określonych receptorów serotoninowych, które wyzwalają kaskadę zdarzeń neurologicznych. Te receptory serotoniny są gęsto wyrażane w systemie połączeń zwanym siecią trybu domyślnego lub siecią stanu spoczynkowego (DMN).

DMN to system funkcjonalnych połączeń, który tworzy się przez całe życie na podstawie doświadczeń życiowych, wydarzeń, uczenia się i otoczenia. Zasadniczo jest to zbiór wzorców – poznawczych, behawioralnych i emocjonalnych – w odpowiedzi na bodźce środowiskowe. Kojarzymy te wzorce, być może czasami z poczuciem siebie lub poczuciem ego.

Kiedy psylocybina wiąże się z receptorami serotoninowymi, DMN zostaje „wyciszona” i tymczasowo ludzie są wyrwani z ego. W tych głębokich doświadczeniach psychodelicznych są w stanie spojrzeć na swoją sytuację życiową – swoje konflikty, osobiste narracje – z innego punktu widzenia.

Dzięki umiejętnemu wsparciu, oraz w starannie kontrolowanych, wspieranych środowiskach, są w stanie przetwarzać traumatyczne wydarzenia, wspomnienia i generować więcej spostrzeżeń. Dzięki późniejszej umiejętnej integracji są w stanie urzeczywistnić te spostrzeżenia, a to może potencjalnie doprowadzić do zmiany niekorzystnych wzorców zachowań.

Źródło: What will 'psychodelic therapy' look like when it's legalized?, BIG THINK

Zobacz także

KT
Prof. Krzysztof Tomasiewicz

W dalszym ciągu mamy problem z wykrywaniem wirusa HCV

28 listopada 2022
1-160942185
2 stycznia 2023
Hydrozel_leczenie-ubytkow-kosci_opr-Adriana-Gilarska__
7 lutego 2023

Piśmiennictwo

22 lutego 2023