Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

To nie statyny są groźne, a lęk przed nimi

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 maja 2017 13:24

To nie statyny są groźne, a lęk przed nimi - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Bóle i osłabienie mięśni podczas terapii obniżającymi stężenie cholesterolu statynami może nie mieć nic wspólnego z faktycznym działaniem tych leków – sugerują naukowcy.

Statyny należą do najczęściej przepisywanych leków. W Wielkiej Brytanii przyjmuje je ok. 6 mln osób. Niektórzy pacjenci odstawiają jednak lek bez konsultacji z lekarzem powodu pojawienia się działań niepożądanych. Specjaliści podejrzewają, że dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Brytyjczyków rocznie umiera z tego powodu, przy czym w zdecydowanej większości przypadków odstawienie statyn nie jest uzasadnione. Badanie naukowców z Imperial College London miało na celu zweryfikowanie tej hipotezy.

Pierwsza, zaślepiona faza badania objęła 10 tys. pacjentów w wieku 40-79 lat z Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajów skandynawskich. Wszyscy mieli podwyższone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (cierpieli na nadciśnienie tętnicze).

Uczestników randomizowano do dwóch grup – w pierwszej zastosowano atorwastatyne, w drugiej placebo. Obserwacja trwała 3 lata.

Faza druga nie była zaślepiona – wszystkim uczestnikom zaproponowano przyjmowanie atorwastatyny (dwie trzecie zdecydowało się zażywać lek). Badanych obserwowano przez kolejne 2 lata.

W pierwszej fazie odsetek pacjentów zgłaszających bóle i/lub osłabienie mięśni był podobny w obu grupach. W drugiej fazie, gdy wszyscy uczestnicy wiedzieli, że na pewno przyjmują lek, a nie placebo, częstość zgłaszania tego objawu wzrosła o 41 procent.

Autorzy badania tłumaczą, że uzyskane wyniki sugerują, iż zgłaszane przez uczestników bóle i osłabienie mięśni nie miały nic wspólnego z groźnym, lecz bardzo rzadkim działaniem niepożądanym statyn, jakim jest rabdomioliza, a były objawem psycho-somatycznym (efekt nocebo), albo w ogóle nie miało związku z udziałem w badaniu.

- Bóle mięśni, osłabienie pamięci, zaburzenia snu czy problemy z erekcją występują w ogólnej populacji i są powodowane przez wiele różnych czynników. Badanie pośrednio potwierdza bezpieczeństwo stosowania statyn. Korzyści z  ich przyjmowania znacząco przewyższają potencjalne ryzyko – podkreśla prof. Sir Nilesh Samani, dyrektor medyczny British Heart Foundation.

Do słabych stron badania należały: wykorzystanie tylko jednej z trzech najczęściej przepisywanych statyn – atorwastatyny, nie uwzględniono zaś symwastatyny i rosuwastatyny, a także fakt, że dotyczyło ono tylko prewencji pierwotnej, w której zwykle stosuje się znacznie niższe dawki statyn niż w prewencji wtórnej.

Źródło: The Independent

Tematy

statyny

Zobacz także