Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Załóż kombinezon i poczuj się jak senior, czyli symulator starości dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 listopada 2022 08:35

Załóż kombinezon i poczuj się jak senior, czyli symulator starości dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak czuje się człowiek, mając 70 i więcej lat? Jeśli nie jest się seniorem, trudno to sobie wyobrazić. Chyba że… założy się symulator starości. Wbrew wyobrażeniom korzystanie z niego nie jest przyjemne. To doświadczenie, które zmienia dosłownie wszystko. O tym, jak to jest być osobą starszą na własnej skórze przekonają się studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Czym jest symulator starości? To specjalny kostium, który ogranicza ruchy i pogarsza widzenie. Wywołuje odczucie nagłego przypływu lat, symulując statystyczny wiek 70-latka, co z pewnością budzi sporo emocji. Sprzęt ma dawać także przedsmak starości, uwrażliwiać na problemy i potrzeby seniorów oraz budzić empatię w kontaktach z nimi. Symulator starości pozwala młodszym ludziom przeżyć ograniczenia występujące w trakcie procesu starzenia się. Po jego założeniu odczuwa się większość możliwych do przedstawienia ograniczeń sprawności. I tak, specjalna kamizelka dociąża ciało, powodując chwilową wadę kręgosłupa. Ograniczniki zakresu ruchomości stawów oraz obciążniki na kończyny powodują zmniejszoną ruchowość, a imitacja sztywności i skostniałości stawów utrudnia poruszanie się. Ważnym elementem wyposażenia są również rękawice, które pogarszają czucie dłoni oraz precyzję ruchów, skutecznie uniemożliwiając wykonywanie złożonych czynności. Symulator posiada także specjalne okulary i gogle, które imitują zaćmę i jaskrę oraz nauszniki, które ograniczają słyszenie. Wszystkie te funkcje służą pokazaniu ograniczeń, z jakimi na co dzień mierzą się seniorzy oraz lepszemu zrozumieniu osób starszych. Cały sprzęt waży kilkadziesiąt kilogramów. W skład jego wyposażenia wchodzą także balkonik i kula.

Symulator starości idealnie nadaje się do kształcenia przyszłych pielęgniarek i lekarzy. Każdy, kto wypróbuje symulator starości, lepiej zrozumie sposób zachowania starszych ludzi, przez co będzie w stanie lepiej im pomóc. W Śląskim Uniwersytecie Medycznym sprzęt ten będzie wykorzystywany m.in. na zajęciach z pielęgniarstwa geriatrycznego na kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Sprzęt doskonale przyda się także na zajęciach organizowanych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na które zapraszani są również członkowie rodzin słuchaczy-seniorów.

Sprzęt zakupiono w ramach dotacji otrzymanej z Urzędu Miasta w Katowicach.

Źródło: SUM

Podobne artykuły