NFZ: Bezpieczni w czasie pandemii

Medexpress

Opublikowano 14 wrzesnia 2020, 12:59

Medexpress

Opublikowano 14 wrzesnia 2020, 12:59

2 września 2020 r. Narodowy Fundusz Zdrowia na swoim profilu Akademia NFZ rozpoczął emisję filmów edukacyjnych pod wspólnym hasłem „Bezpieczni w czasie epidemii”.

To 10 odcinków poruszających zagadnienia z różnych obszarów codziennego życia w dobie epidemii. Rozprawiają się z fałszywymi teoriami, pokazują jak dbać o higienę i bezpieczeństwo, objaśniają jak poruszać się w systemie zdrowia w nowej rzeczywistości.

Trzy odcinki cyklu (3, 4 i 5) poświęcone są ]świadczeniom opieki zdrowotnej, czyli jak bezpiecznie korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz opieki szpitalnej w czasie epidemii.

Czy e-wizyta może zastąpić tradycyjną wizytę u lekarza? Czy lekarz może odmówić wizyty stacjonarnej? Jak przygotować się do wizyty u lekarza specjalisty? Jakie specjalne zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązują w szpitalach w czasie epidemii? Na te i wiele innych pytań w cyklu filmów odpowiadają nasi eksperci. Wśród nich m.in. prof. Zbigniew Gaciong, prof. Katarzyna Życińska, dr Agnieszka Mastalerz-Migas, dr Michał Sutkowski, prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, prof. Mariusz Wojnar, prof. Jan Walewski, prof. Marcin Wielgoś i wielu innych.

W każdym odcinku minister zdrowia, dr n. ekon. Adam Niedzielski, do sierpnia 2020 prezes NFZ, prezentuje rozwiązania, które NFZ przygotował na czasy epidemii.

Na temat życia w czasach epidemii wypowiadają się znane osoby z życia publicznego oraz przechodnie z warszawskich ulic.

Odcinek 3 - POZ

Nadchodzi jesień i sezon zachorowań na grypę. Szczególnie w czasie epidemii zastanawiamy się: jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy zasięgnąć teleporady, a kiedy konieczna jest wizyta w poradni. Te i inne wątpliwości wyjaśniają dr Agnieszka Mastalerz-Migas (konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej) i dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych) w odc. 3 cyklu „Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej”.

- Są choroby i problemy pacjentów, które możemy rozwiązać podczas spotkania na teleporadzie i są takie, które będą wymagały wizyty osobistej - dr Agnieszka Mastalerz-Migas.

Odcinek 4 – AOS

Wielu pacjentów obawia się czy pójść po poradę, jak więc bezpiecznie korzystać z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i jak przygotować się do wizyty u lekarza specjalisty doradzają prof. Zbigniew Gaciong (rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), dr Piotr Dąbrowiecki (przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP), dr Michał Sutkowski.

- Czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta i udzielić teleporady? Nie. To jest złamanie przysięgi Hipokratesa i pewnej zasady nadrzędnej, która obowiązuje każdego lekarza - prof. Zbigniew Gaciong

- Te 6 miesięcy pokazało nam, że można wprowadzić w medycynie innowacyjne rozwiązania czyli e-porady i niektórzy pacjenci chętnie z nich korzystają – Urszula Jaworska.

- Przeznaczyliśmy dodatkowe środki na powrót do normalności. Ten powrót do normalności oznacza zapewnienie standardu bezpieczeństwa pacjenta i na to będą przeznaczone dodatkowe środki - dr n. ekon. Adam Niedzielski.

Odcinek 5 – Opieka Szpitalna

Czy w szpitalach jest bezpiecznie w czasie epidemii? Czy wszystkim pacjentom zgłaszającym się do szpitala wykonuje się test na SARS-CoV-2? Jakie specjalne zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązują w szpitalach w czasie epidemii? Eksperci dr n. ekon. Adam Niedzielski (minister zdrowia), prof. Mirosław Wielgoś (WUM), prof. Jan Walewski (dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii) omawiają jak szpitale przygotowane są do walki z koronawirusem.

- Zauważyliśmy od tego marca, że dzięki czujności wszystkich i odpowiedzialności personelu, pacjentów i innych osób mamy zdecydowanie mniej wszelkich zakażeń. To jest ważne dlatego, że pacjenci w onkologii często cierpią z powodu zakażeń dodatkowo, nie tylko wirusa SARS COV2, ale i wszelkich innych - prof. Jan Walewski.

- Zachęcamy do tego, by kontynuować leczenia szpitalne, nie bać się. Szpitale są również zabezpieczone i przygotowane do walki z koronawirusem - dr n. ekon. Adam Niedzielski.

Opracowany przez NFZ cykl edukacyjnych filmów jest rzetelnym, opartym na wiedzy naukowej materiałem edukacyjnym do wykorzystania przez każdego, kto szuka odpowiedzi na nurtujące nas w czasie epidemii pytania.

Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Zapraszamy do obejrzenia opublikowanych odcinków:

Film zapowiadający cykl - https://youtu.be/hAL-HbtxBGE

1. Wiedza oparta na faktach https://youtu.be/UVvr9YpAEbc

2. Higiena i bezpieczeństwo https://youtu.be/a87D6dxHPj4

3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)? https://youtu.be/EDhMwv6bfE0

4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)? https://youtu.be/BJLphOPRCTE

5. Jak korzystać z opieki szpitalnej? https://youtu.be/LOrbiXWqnfQ

Wszystkie filmy są z napisami dla osób niesłyszących. Cykl filmów dostępny jest na kanale Akademia NFZ na You Tube oraz na stronie https://linkd.pl/9adp

Źródło: NFZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NFZ / profilaktyka / epidemia koronawirusa / poz / AOS
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31