Nie czekaj w domu!

Czy strach przed koronawirusem może być wytłumaczeniem dla pacjentów, którzy unikają wizyt w szpitalach i przychodniach? Zwłaszcza, gdy chory potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej lub gdy nie powinien przerywać leczenia? Nie! Zespół neurologów z Lublina pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka, prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, zaangażował się w specjalna akcję społeczną „Nie czekaj w domu”.
Medexpress 2020-08-25 14:55

Epidemia koronawirusa jest nowym i trudnym doświadczeniem, zwłaszcza dla pacjentów którzy są pełni obaw przed korzystaniem z pomocy medycznej w szpitalach, przychodniach czy na SOR-ach. Tymczasem strach przed SARS-CoV-2 może okazać się groźniejszy dla zdrowia i życia niż przypuszczamy. Bardzo często prowadzi on do podjęcia złych decyzji – paraliżuje zamiast zmotywować do działania np. w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, jakim jest udar mózgu.
„Co sześć minut ktoś w Polsce dostaje udaru mózgu. Dzisiaj też. Działaj także w czasie epidemii. Szpital jest bezpieczny dla wszystkich pacjentów. Jeśli mamy ratować twoje zdrowie, musisz nam pomóc” − mówi w spocie akcji #nieczekajwdomu profesor Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Jednym z mitów dotyczących udarów mózgu jest to, że dotyka on tylko osób starszych. Jednak może przytrafić się każdemu z nas i w każdej sytuacji. Warto znać podstawowe objawy udaru mózgu, aby w porę zareagować. „Udar jest groźniejszy niż wirus, zwłaszcza taki, który w porę nie zostanie rozpoznany” – podsumowuje profesor Rejdak.
W akcję zaangażował się zespół profesora Rejdaka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, dla którego priorytetem w czasie pandemii jest przekazanie pacjentom rzetelnej informacji, że szpital także dziś jest dla nich bezpiecznym miejscem, a lekarze są gotowi do niesienia pomocy. Najważniejsze, by pacjenci nie czekali w domu, aż minie zagrożenie koronawirusem, gdy potrzebują pomocy. Pamiętajmy, że to od szybkiej reakcji chorego lub jego bliskich zależy czy udar mózgu okaże się dla groźny.
• W Polsce co roku na udar zapada około 80-90 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera.
• 30 % osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania.
• 20 % chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30 % pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.
Jakie są najczęstsze objawy udaru mózgu?
• Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (opadanie kącika ust)
• Utrata siły lub kontroli nad kończynami (bezwładna ręka i/lub noga), z reguły po jednej stronie ciała
• Zaburzenia mowy – bezładna, niezrozumiała mowa
• Zaburzenia widzenia
Akcja #nieczekajwdomu wpisuje się w działania kampanii społecznej STOP UDAROM. Więcej informacji na temat udaru mózgu i tego, jak zachować się w czasie zagrożenia życia znajduje się na stronie: www.stopudarom.pl
PDF

Zobacz także