Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
COVID-19

Aby zmniejszyć ryzyko zgonu, WHO zaleca stosować te leki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 lipca 2021 13:36

Aby zmniejszyć ryzyko zgonu, WHO zaleca stosować te leki - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie leków na zapalenie stawów Actemra i Kevzara z kortykosteroidami u pacjentów z COVID-19. Z danych zebranych od około 11 000 pacjentów wynika, że leki te zmniejszają ryzyko zgonu.

Grupa WHO oceniająca terapie opracowane przez firmy (odpowiednio) Roche i Sanofi stwierdziła, że leczenie ciężkich i krytycznych przypadków COVID-19 tak zwanymi antagonistami interleukiny-6, blokującymi stan zapalny, zmniejsza ryzyko śmierci i konieczność podłączenia pacjenta do respiratora.


Według analizy WHO ryzyko zgonu w ciągu 28 dni u pacjentów otrzymujących jeden z wymienionych leków na zapalenie stawów z kortykosteroidami, takimi jak deksametazon, wynosi 21 procent, w porównaniu z 25 procentowym ryzykiem wśród osób, które otrzymały standardową opiekę przy rozpoznaniu COVID-19. „Zaktualizowaliśmy nasze wytyczne dotyczące leczenia klinicznego, aby uwzględnić te najnowsze informacje” – powiedziała Janet Diaz z Health Emergencies WHO.


Analiza objęła 10 930 pacjentów, z których 6449 otrzymało jeden z leków, a 4481 standardową opiekę lub placebo. Badanie przeprowadzili naukowcy z King’s College London, University of Bristol, University College London oraz Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust i wnioski opublikowano w Journal of the American Medical Association.


WHO wezwała również do podjęcia dalszych działań w celu zwiększenia dostępu do takich leków w krajach o najniższych dochodach, które obecnie borykają się z rosnącą liczbą przypadków COVID-19 spowodowanych nowymi wariantami wirusa i brakiem dostaw szczepionek.

Źródło: Reuters

Tematy

COVID-19 / WHO / leki

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.