Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Forum Ochrony Zdrowia

Adam Niedzielski: Wprowadzimy powszechną e-rejestrację

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 września 2022 13:23

Adam Niedzielski: Wprowadzimy powszechną e-rejestrację - Obrazek nagłówka
Fot. Ministerstwo Zdrowia
– Czas stagnacji technologicznej w polskim systemie ochrony zdrowotnej trwał za długo. Teraz mamy do czynienia z wybuchem technologicznym – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas Forum Ochrony Zdrowia w Karpaczu. W Polsce działają już usługi, takie jak e-recepta czy e-zwolnienie lekarskie. Minister zapowiedział rozpoczęcie prac nad wdrożeniem powszechnej e-rejestracji.

Jak podkreślił Adam Niedzielski, zapotrzebowanie na usługi medyczne stale będzie rosło, głównie z uwagi na starzenie się społeczeństwa. Jednocześnie system ochrony zdrowia zmaga się z problemem braków kadrowych. Rozwiązaniem ma być usprawnienie systemu poprzez wdrażanie nowych technologii, ułatwiających pracę przychodni i szpitali.

– W najbliższym czasie będziemy pracowali nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji. Będzie ona polegała nie tylko na wystawieniu e-skierowania. Będzie się można elektronicznie umówić do każdego specjalisty, w taki sposób, w jaki już teraz można umówić się na szczepienia – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Były minister zdrowia Łukasz Szumowski, obecnie dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii powiedział, że udało się już sprawnie wprowadzić m.in. e-recepty czy elektroniczną dokumentację medyczną. Jego zdaniem digitalizacja danych zbieranych podczas wizyt lekarskich może przyczynić się do lepszej ochrony pacjentów przed nieprawidłowo ordynowanym leczeniem.

– Zaczynamy wchodzić w obszar nie tylko e-usług i wiedzy, którą z nich czerpiemy, ale również w obszar interwencji z zakresu e-zdrowia – podkreślił Łukasz Szumowski.

Jak wskazał były minister zdrowia, okazuje się, że w Polsce około 60 tys. osób zmagających się z migotaniem przedsionków jest leczonych nieprawidłowo. Źle dobrane dawki leków przeciwzakrzepowych oznaczają dla nich zwiększone ryzyko śmierci.

– Dając lekarzowi informację, że prawdopodobnie trzeba sprawdzić leczenie, mamy szansę uratować tych pacjentów. Informatyzacja ochrony zdrowia ma się sprowadzać nie tylko do zbierania danych, ale przede wszystkim ma służyć pacjentom – dodał Łukasz Szumowski.

Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia zapowiedział natomiast, że głos pacjentów będzie miał istotny wpływ nie tylko na to, jak mają działać proponowane rozwiązania, ale i na to, jakie usługi będą projektowane. Do prac nad innowacjami będą zapraszane organizacje pacjenckie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.