Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Amerykanie aktualizują listę zaleceń dla osób zaszczepionych

MedExpress Team

Mazurek

Opublikowano 5 maja 2021 19:23

Amerykanie aktualizują listę zaleceń dla osób zaszczepionych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Aktywność na świeżym powietrzu jest bezpieczna bez masek - niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, pod warunkiem, że ludzie są sami lub z członkami najbliższej rodziny, poinformowało Centers for Disease Control and Prevention. W pełni zaszczepione osoby mogą bezpiecznie gromadzić się na świeżym powietrzu w małych grupach bez obowiązku zakrywania ust i nosa.

Amerykanie, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, nie muszą już nosić maski na zewnątrz podczas spacerowania, biegania, pieszych wędrówek lub jazdy na rowerze czy korzystania z restauracyjnych ogródków. Maski są jednak nadal potrzebne w zatłoczonych miejscach na świeżym powietrzu, takich jak na przykład stadiony sportowe, czy koncerty poinformało CDC.

Uważa się, że osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 są po upływie ≥ 2 tygodni od otrzymania drugiej dawki z serii 2 dawek (Pfizer-BioNTech lub Moderna) lub po upływie ≥ 2 tygodni od otrzymania pojedynczej dawki Johnson and Johnson.

W pełni zaszczepione osoby mogą:

  • Spotykać inne w pełni zaszczepione osoby w pomieszczeniach zamkniętych bez noszenia masek i fizycznego dystansowania się.
  • Spotykać się z niezaszczepionymi osobami (w tym dziećmi) z jednego gospodarstwa domowego, które są narażone na niskie ryzyko ciężkiej choroby COVID-19 w pomieszczeniu bez noszenia masek i fizycznego dystansowania się.
  • Brać udział w zajęciach na świeżym powietrzu bez maski, z wyjątkiem niektórych zatłoczonych miejsc.
  • Być zwolnionym z kwarantanny po podróży.
  • Być zwolnionym z kwarantanny i testowania po kontakcie z zakażonym jeśli nie ma się objawów.

Na razie osoby w pełni zaszczepione powinny nadal:

  • Podejmować środki ostrożności w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, w tym noszenie dobrze dopasowanej maski
  • Nosić dobrze dopasowane maski podczas spotkań w pomieszczeniach z niezaszczepionymi osobami, które są narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby COVID-19 lub które mają niezaszczepionego członka rodziny, który jest narażony na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby COVID-19.
  • Nosić dobrze dopasowane maski podczas spotkań w pomieszczeniach zamkniętych z niezaszczepionymi osobami z wielu gospodarstw domowych.
  • Unikać dużych imprez.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/04/27/us/politics/coronavirus-masks-outdoors.html, https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/fully-vaccinated-guidance.html

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

prezydent Andrzej Duda
14 czerwca 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024