Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Barometr WHC: Kolejki do lekarzy nie wydłużyły się od ostatniego roku, ale są dłuższe, niż w 2012 roku

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 września 2023 17:51

Barometr WHC: Kolejki do lekarzy nie wydłużyły się od ostatniego roku, ale są dłuższe, niż w 2012 roku - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Średni czas oczekiwania pacjentów na świadczenia zdrowotne, wynikające z procesu leczenia to 3,5 miesiąca (rok temu 3,6 mies.), do lekarza specjalisty 3,7 miesiąca (rok temu 4,1, a na badania diagnostyczne - 2,5 miesiąca ( tak jak rok temu) – wynika z danych opublikowanych w Barometrze Fundacji Watch Health Care. Choć w porównaniu do ubiegłego roku sytuacja się nie zmieniła lub czas się skrócił, to okazuje się, że w porównaniu do danych z 2012 roku czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne wydłużył się o ponad miesiąc.

– Są drobne fluktuacje, ale generalnie trend jest negatywny. Średni czas oczekiwania do świadczeń wskaźnikowych po prostu zwiększa się. Trend jest jednoznacznie negatywny, więc Polacy stoją w kolejkach coraz dłużej. Jest coraz gorzej. Kolejka jest objawem patologicznym systemu opieki zdrowotnej. Drugim objawem jest korupcja – jawna i zawoalowana. To, że Polacy muszą udać się do lekarza prywatnie na trzy wizyty, żeby potem być nagle w trybie pilnym zapisanym na zabieg do szpitala jest oczywiście korupcją. Oprócz tego wciąż jest jeszcze korupcja zwyczajowa, różnym lekarzom wręczane są koperty. Jeśli pacjent walczy o życie i ma przed sobą dziewięć miesięcy oczekiwania na zabieg, zrobi wszystko, żeby dostać się do lekarza. Trzecim objawem patologii jest korzystanie ze znajomości – komentuje dr Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care.

Najdłużej trzeba czekać na świadczenia w dziedzinie neurochirurgii. Średni czas oczekiwania to około 9,8 miesiąca. Długo czeka się też na świadczenia z zakresu chirurgii plastycznej (np. operacje rekonstrukcyjne piersi) – 8,7 miesiąca oraz ortopedii i traumatologii ruchu – 8,3 miesiąca. Najkrócej czeka się natomiast na świadczenia z zakresu neonatologii (0,5 miesiąc) oraz radioterapii onkologicznej – mniej niż pół miesiąca.

Na poradę lekarza specjalisty czeka się średnio 3,7 miesiąca. Najdłużej trzeba czekać na wizytę u chirurga naczyniowego (11 miesięcy), angiologa (10,3 miesiąca) oraz endokrynologa (9,6 miesiąca). Najbardziej wydłużyły się kolejki do chirurga plastycznego, endokrynologa i otolaryngologa. - o 3,0 mies. obecnie trzeba poczekać w kolejce 3,7 mies.

Jeśli chodzi o badania diagnostyczne, to najdłużej obecnie czeka się na badanie audiologiczne metodą elektrofizjologiczną (6,5 miesiąca), biopsję guzków tarczycy (5,6 miesiąca) oraz USG tarczycy (5,2 miesiąca).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także