Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Był lex Hoc, jest lex Rychlik. Sejm zajmie się nim 1 lutego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 stycznia 2022 09:17

Był lex Hoc, jest lex Rychlik. Sejm zajmie się nim 1 lutego - Obrazek nagłówka
Fot. Wikimedia Commons

Będzie dodatkowy dzień posiedzenia Sejmu, by posłowie mogli uchwalić lex Rychlik, czyli nową ustawę covidową, która zastąpiła lex Hoc. Pierwsze czytanie przeprowadzi wcześniej Komisja Zdrowia. Projekt opublikowano w czwartek wieczorem na stronie Sejmu, podpisali się pod nim wyłącznie posłowie PiS, w tym – Jarosław Kaczyński.Tym samym trwająca ponad pół roku odyseja projektu ustawy o weryfikacji statusu covidowego pracowników i uprawnieniach pracodawców, w ostatnich tygodniach znanego jako lex Hoc, przechodzi do historii. Posłem sprawozdawcą nowego projektu, przygotowanego w rządzie – choć raczej w Kancelarii Premiera niż w Ministerstwie Zdrowia – został Paweł Rychlik.

Kiedy ustawa wejdzie w życie, pracodawcy będą mogli żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. - Konieczność wprowadzenia takich rozwiązań jest podyktowana potrzebą upowszechnienia wykonywania testów diagnostycznych, będących skutecznym narzędziem służącym zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 – czytamy w uzasadnieniu.

Autorzy projektu stwierdzają, że choć „szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 niewątpliwie znacznie ograniczają ryzyko zachorowania na COVID-19, a w przypadku zachorowania łagodzą przebieg choroby, jednak nie pozwalają całkowicie wyeliminować rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2”.

Dlatego testy będą musieli wykonywać zarówno niezaszczepieni jak i zaszczepieni pracownicy. Ozdrowieńcy – również.

Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać raz w tygodniu (chyba że minister zdrowia postanowi inaczej, biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację epidemiczną oraz dostępność testów). Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Na etapie procedowania lex Hoc jednym z podstawowych zarzutów pod adresem tamtej regulacji był brak konsekwencji wobec pracowników, którzy, mimo żądania ze strony pracodawcy, nie wykonają testu. Lex Rychlik zajmuje się w głównej mierze właśnie tym. Projekt wprost zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju. Gdzie tkwi haczyk? W przewidzianych w projekcie ustawy sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także