Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pierwsze takie przeszczepienie w Polsce. Jeden dawca wątroby, a dwóch biorców

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 lutego 2023 11:07

Pierwsze takie przeszczepienie w Polsce. Jeden dawca wątroby, a dwóch biorców - Obrazek nagłówka
W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM wykonano przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch dorosłych biorców. To zabieg pionierski w kraju.

Przed operacją narząd pobrany od zmarłego dawcy został podzielony na dwie części. Prawa trafiła do jednego biorcy, a lewa – do drugiego. W procedurze uczestniczył ponad dwudziestoosobowy zespół: 15 chirurgów, dwóch anestezjologów, radiolog, pięć instrumentariuszek, cztery anestetyczki.

– Tego typu operacje umożliwiają zwiększenie liczby przeszczepień, co ma ogromne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów. Jest to również szansa na przeszczepienia wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których czas oczekiwania na operację i związane z nią ryzyko śmierci jest znaczące. W tym przypadku jedna wątroba pobrana od dawcy zmarłego może uratować życie dwóch osób – wyjaśnia profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. To jego zespół dokonał pionierskiej transplantacji.

Prawidłowa funkcja przeszczepionych fragmentów wątroby jest zależna od wielu czynników, w tym wykonania skomplikowanych zespoleń naczyniowych, zapewniających dobry dopływ i odpływ krwi. W przypadku tej operacji oba fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu. Pacjenci są w dobrym stanie, bez powikłań pooperacyjnych.

Całą procedurę przeszczepienia koordynował mgr Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny CSK UCK WUM.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także