Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co zmieni się w AOS po wejściu w życie pakietu onkologicznego?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 6 listopada 2014 13:00

Co zmieni się w AOS po wejściu w życie pakietu onkologicznego? - Obrazek nagłówka
Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej opublikował projekt zmian dotyczący ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Co się zmieni wraz z wejściem w życie pakietu onkologicznego?

nfz

Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej opublikował projekt zmian dotyczący ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Co się zmieni wraz z wejściem w życie pakietu onkologicznego?

Zaproponowane zmiany dotyczą:

- zasad rozliczania i finansowania świadczeń diagnostyki onkologicznej, wykonywane u pacjentów z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego
- zasad rozliczania i finansowania świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych
- warunków realizacji świadczeń ze szczególnym uwzględnieniem warunków dodatkowo ocenianych

Zarządzenie wprowadza Katalog diagnostycznych pakietów onkologicznych. Jednocześnie wprowadzony zostanie "nowy produkt rozliczeniowy", służący do finansowania pełnoprofilowej diagnostyki onkologicznej. Będą one rozliczane w oparciu o ryczałt, w zależności od rodzaju diagnozowanego nowotworu złośliwego i etapu diagnostycznego (wstępny i pogłębiony).

"Rozliczenie tych pakietów wymaga od świadczeniodawcy wykonania pełnej diagnostyki wynikającej ze wskazań klinicznych i obowiązujących standardów oraz wytycznych towarzystw naukowych odnoszących się do postępowania w tym zakresie. Obejmuje więc także badania kosztochłonne, w tym TK, RM, PET, badania izotopowe czy endoskopowe przewodu pokarmowego. Zatem badania te dla pacjentów z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego nie będą finansowane odrębnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ambulatoryjnych świadczeń kosztochłonnych (ASDK) oraz świadczeń odrębnie kontraktowanych (SOK). Podkreślić należy, że zakres diagnostyki wykonywanej przez lekarza należy całkowicie do jego kompetencji i decyzji. Przy rozliczaniu ryczałtu zobowiązany jest on do wykazania badań jakie wykonał" - informuje NFZ.

Jednocześnie Fundusz informuje, że pakiet onkologiczny wprowadza nielimitowe leczenie onkologiczne. "Kwoty z tytułu realizacji tych świadczeń będą ulegały zwiększeniu do rzeczywistego wykonania" - informuje Fundusz.

Poza tym NFZ informuje, że w placówkach, w których pacjenci będą mogli skorzystać z diagnostyki onkologicznej, będzie musiał pojawić się znak graficzny - "logo szybkiej terapii onkologicznej".

Co z finansowaniem? W zarządzeniu proponuje się wprowadzenie wskaźnika premiującego, na poziomie 1,1 w przypadku postawienia ostatecznej diagnozy w terminie do 6 tygodni. W tym przypadku, oznacza to 10 proc. wzrost przychodów z tytułu tych wizyt.

Dodatkowo rozporządzenie NFZ wprowadza poradę receptową, wycenioną za 1 pkt (około 8 zł).

Zgłaszanie uwag i opinii do przedstawionego projektu zarządzenia możliwe jest do 26 listopada 2014 roku.

Całe rozporządzenie znaleźć można na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przeczytaj również: Poroniony pomysł urzędników Ministerstwa Zdrowia. Jaki tym razem?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.