Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pigułka dzień po: ruszył pilotaż, ale apteki jeszcze do niego nie przystąpiły

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 maja 2024 12:05

Pigułka dzień po: ruszył pilotaż, ale apteki jeszcze do niego nie przystąpiły - Obrazek nagłówka
fot. iStock
1 maja ruszył pilotaż w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Chodzi o możliwość wydawania antykoncepcji awaryjnej w aptekach na podstawie recepty farmaceutycznej pacjentkom po 15.roku życia. Nie oznacza to jednak, że tabletkę będą mogły kupić już teraz. Dopiero ruszył nabór wniosków o przystąpienie aptek do pilotażu.

Aby apteka mogła wydawać tabletki „dzień po” na podstawie recepty farmaceutycznej, musi najpierw przystąpić do pilotażu. Ogłoszenia o naborze wniosków na stronach oddziałów regionalnych NFZ pojawiły się 2 maja. Oznacza to, że apteki dopiero będą mogły ubiegać się o taką możliwość. Podpisanie pierwszych umów na realizację świadczeń w ramach tego programu nastąpi najwcześniej za kilka-kilkanaście dni, co wynika wprost z treści zarządzenia prezesa NFZ w tej sprawie: „Oddział Funduszu dokonuje weryfikacji wniosku w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku”.

Warto też wyjaśnić, że termin „wydawanie leku” nie oznacza udostępniania go nieodpłatnie. Środek nie jest refundowany, nie obowiązuje na niego cena urzędowa i koszt zakupu w całości pokrywa kupujący. Cena, w zależności od apteki, waha się od ok. 70 do ok. 170 zł. Tym, co ma być kontraktowane przez NFZ i będzie podlegać refundacji, jest usługa farmaceutyczna. Za każdą taką usługę apteka dostanie 50 zł.

Choć aptekarze nie mają wątpliwości co do swoich kompetencji w zakresie przeprowadzenia porady związanej z pilotażem, to ich zastrzeżenia budzi to, jak powinien wyglądać algorytm postępowania z pacjentkami niepełnoletnimi.

Jak pisaliśmy, Ministerstwu Zdrowia nie udało się przekonać farmaceutów do swojej interpretacji zapisów, zgodnie z którymi „czynności” jakie ma wykonać, w ramach pilotażu, farmaceuta, nie są świadczeniem zdrowotnym.

– Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że w zaopatrywanie niepełnoletniego pacjenta w środek antykoncepcji awaryjnej na podstawie decyzji farmaceuty, wymaga zgody rodzica lub opiekuna – głosi komunikat, opublikowany na stronie samorządu farmaceutów w przededniu wejścia w życie rozporządzenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także