Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

COVID News - 29.12.2020 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 29 grudnia 2020 10:14

COVID News - 29.12.2020 r. - Obrazek nagłówka
W dzisiejszym wydaniu m.in. o: częstości ponownych hospitalizacji z powodu powikłań po COVID -19, ryzyku, jakie zakażenie matki stwarza dla płodu oraz o tym, czy czy popularne leki na nadciśnienie zwiększają podatność na COVID-19?

Czy popularne leki na nadciśnienie zwiększają podatność na COVID-19?

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), czyli np. kaptopryl i antagoniści receptora angiotensyny II (ARB), np. losartan czy walsartan są często stosowane u pacjentów z nadciśnieniem. Na początku pandemii pojawiły się informacje o możliwym zwiększonym ryzyku zachorowania na COVID-19 u osób stosujących taką terapię. Podstawą tej hipotezy jest to, że leki te blokują układ renina-angiotensyna i tym samym wpływają na ekspresję receptora enzymemu konwertującego angiotensynę II , z którym wiąże się wirus SARS-CoV-2.

W tym badaniu obejmującym ponad 1,3 mln pacjentów z nadciśnieniem tętniczym z USA i Hiszpanii nie zaobserwowano wyraźnego zwiększonego ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, hospitalizacji lub późniejszych powikłań COVID-19 przy ambulatoryjnym stosowaniu ACEI lub ARB. Pacjenci nie powinni zatem zmieniać lub przerywać terapii zleconej przez lekarza .

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/landig/article/PIIS2589-7500(20)30289-2/fulltext

Analiza ponownych hospitalizacji z powodu powikłań u pacjentów po przebyciu COVID -19

1 na 10 pacjentów, których wypisano ze szpitala po przebyciu COVID-19 byli ponownie hospitalizowani w przeciągu 2 miesięcy. Badacze z CDC przeanalizowali dokumentację medyczną 126 137 pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci do szpitali w okresie od marca do lipca. Okazało się, że 15% pacjentów zmarło podczas pierwszej hospitalizacji. Wśród osób, które przeżyły ponad 9% zostało ponownie przyjętych do tego samego szpitala w ciągu 2 miesięcy od wypisu, a 1,6% zostało ponownie hospitalizowanych więcej niż jeden raz. Zmarło mniej niż 0,1% ponownie przyjętych na oddział pacjentów. Istniejąca wcześniej choroba płuc, niewydolność serca, cukrzyca lub przewlekła choroba nerek zwiększały szanse pacjentów na ponowną hospitalizację.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2774420

Ocena zanieczyszczenia powietrza SARS-CoV-2 w szpitalach

Jak niedawno przyznała Światowa Organizacja Zdrowia, przenoszenie wirusa drogą powietrzną może mieć szczególne znaczenie w zatłoczonych i zamkniętych przestrzeniach. W związku z tym pojawia się pytanie, czy podobna transmisja może wystąpić w szpitalu. Przeanalizowano zatem aktualne dowody na zanieczyszczenie powietrza SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych. Oceniono, że około 17% próbek powietrza pobranego z otoczenia pacjentów zawierało wirusowe RNA. Kilka z tych próbek miało wirusy zdolne do wywołania infekcji. Stężenie RNA SARS-CoV-2 w aerozolach wykrytych w izolatkach i na oddziałach, gdzie pacjenci byli wentylowani, było niskie, a stopień nasilenia infekcji u pacjentów nie był związany ze zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza cząstkami wirusa. Wyższe stężenie wirusowego RNA stwierdzono w powietrzu w toaletach dla pacjentów oraz w pokojach socjalnych. Wysokie stężenie w pomieszczeniach dla personelu (tj. w salach konferencyjnych i jadalniach) powoduje możliwą krzyżową transmisję COVID-19 wśród pracowników ochrony zdrowia podczas przerw. W tych okresach maski na są często zdejmowane, a pomieszczenia te są często małe i słabo wentylowane.

Ten przegląd literatury sugeruje, że powietrze w pobliżu i z dala od chorych na COVID-19 pacjentów, w tym toalet i/lub łazienek, pomieszczeń socjalnych i obszarów ogólnodostępnych, może przenosić wirusowe RNA. Jednak infekcyjność wirusa oceniana na podstawie posiewów wirusa została zgłoszona tylko w 2 badaniach. Wysokie miano wirusa stwierdzane w niektórych rejonach szpitala sugeruje, że należy zachować szczególny reżim sanitarny w tych miejscach.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2774463

Ryzyko zakażenia płodu

Ostatnie dane z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) sugerują, że kobiety w ciąży zakażone koronawirusem częściej wymagają pobytu na oddziale intensywnej terapii lub wentylacji mechanicznej niż kobiety niebędące w ciąży. Nowe dane mówią także, że istnieje zwiększone ryzyko zgonu płodu w przypadku zakażenia SARS-CoV-2. Podczas gdy zmiany immunologiczne i fizjologiczne specyficzne dla ciąży mogą predysponować do zwiększonej zachorowalności na wirusy układu oddechowego, brakuje danych dotyczących biologicznych korelatów ciężkości choroby u ciężarnej z SARS-CoV-2 i zostały one w dużej mierze ekstrapolowane z populacji niebędących w ciąży lub kobiet w ciąży z zakażeniem SARS-CoV-1 lub MERS.

Aby odpowiedzieć na te pytania zbadano wiremię, odpowiedź przeciwciał oraz transfer przeciwciał przez łożysko. Analizowane wskaźniki to: miano wirusa SARS-CoV-2 w osoczu /płynach oddechowych u matki i w krwi pępowinowej, oznaczenie ilościowe przeciwciał przeciw SARS-CoV-2 w osoczu matki i pępowiny oraz obecność RNA SARS-CoV-2 w łożysku.

W tym badaniu obejmującym 127 ciąż nie znaleziono dowodów na zakażenie łożyska ani na ostateczne przeniesienie wertykalne SARS-CoV-2. Stwierdzono upośledzony transfer przez łożysko przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (z jednocześnie silnym przenoszeniem odporności swoistej dla grypy) i zmniejszoną ekspresję enzymu konwertującego angiotensynę II w łożysku.

Wyniki te sugerują, że chociaż niskie wskaźniki wiremii matek i wzorce dystrybucji receptora SARS-CoV-2 w łożysku mogą leżeć u podstaw rzadkiej transmisji wertykalnej, to zmniejszone przenoszenie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 przez łożysko może narażać noworodki na ryzyko zakażenia .

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2774428

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1062433666b
27 czerwca 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (18)
Oglądaj na żywo

Sejmowa Komisja Zdrowia

26 czerwca 2024
Gałązkowski
25 czerwca 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823

Dwa nowe świadczenia w AOS

19 kwietnia 2024