Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

COVID News - 30.03.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 30 marca 2021 13:00

COVID News - 30.03.2021 r. - Obrazek nagłówka
◉ Korzyści masowego testowania na Słowacji. ◉ AstraZeneca koryguje dane dotyczące skuteczności swojej szczepionki. ◉ Dominująca liczba zakażeń wariantem P1 w Brazylii. ◉ Stanowisko NIL w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca.

Jakie korzyści przyniosły akcje masowego testowania na Słowacji?

W październiku i listopadzie 2020 r. Słowacja wykorzystała szybkie testy antygenowe do przetestowana wszystkich mieszkańców w wieku od 10 do 65 lat. Badanie pilotażowe odbyło się między 23 a 25 października w czterech najbardziej dotkniętych okręgach, a następnie przeprowadzono ogólnokrajową akcję w dniach 31 października i 1 listopada. Okręgi o wysokim wskaźniku zakażeń były celem kolejnej rundy testów w dniach 7 i 8 listopada.

W sumie wykonano 5276832 szybkich testów, z czego 50 466 osób uzyskało wynik pozytywny. Oznacza to, że odsetek pozytywnych testów wyniósł 3,91%. Oszacowano, że każda runda testów masowych zmniejszyła częstość występowania zakażeń o 56%.

Połączenie ogólnokrajowych ograniczeń i masowych testów z kwarantanną kontaktów zmniejszyło występowanie zakażeń SARS-CoV-2 wśród mieszkańców Słowacji. Chociaż niemożliwe było wyodrębnienie skutków masowej kampanii testowania od innych wprowadzonych w tym samym okresie środków, które miały na celu ograniczenie kontaktów i mobilności, to porównując dane z innych krajów (np. miesięczna blokada wprowadzona w listopadzie w Wielkiej Brytanii spowodowała zaledwie 30% spadek częstości występowania zakażeń) można stwierdzić, że kampania masowych testów miała znaczący wpływ na ograniczenie pandemii na Słowacji i może stanowić cenne narzędzie do przyszłego powstrzymywania SARS-CoV-2 w innych miejscach.

Źródło: https://science.sciencemag.org/content/early/2021/03/22/science.abf9648

AstraZeneca koryguje dane dotyczące skuteczności swojej szczepionki

Firma farmaceutyczna podała w komunikacie prasowym, że ich szczepionka jest skuteczna w 76% w zapobieganiu COVID-19, czyli nieco mniej niż 79-procentowa skuteczność, którą ogłosili w zeszłym tygodniu.

Kiedy w poniedziałek ujawnili swoje tymczasowe wyniki, twierdząc, że szczepionka jest skuteczna w 79 procentach, firma zignorowała dziesiątki niedawno potwierdzonych przypadków COVID-19, które pojawiły się u ochotników podczas prób wykonanych na początku lutego. W liście do firmy i urzędników federalnych niezależna rada monitorująca badanie kliniczne wezwała AstraZenecę do ujawnienia najnowszych danych.

Ogłoszone wyniki badań mogą jeszcze ulec zmianie, ponieważ nadal istnieje 14 możliwych przypadków COVID-19, których przedstawiciele AstraZeneca jeszcze nie sklasyfikowali.

Szczepionka firmy była już poddawana intensywnej kontroli w Europie po tym, jak obawa o bezpieczeństwo skłoniła kilkanaście krajów do czasowego zaprzestania jej stosowania. Większość krajów wznowiła stosowanie szczepionki, ale w czwartek Dania poinformowała, że ​​przedłuża zawieszenie. Urzędnicy ds. Zdrowia w Danii powiedzieli, że będą kontynuować dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa do 15 kwietnia. Dania była pierwszym krajem, który zawiesił stosowanie szczepionki AstraZeneca 11 marca. Zgłoszono bowiem dwa zgony z powodu incydentów zakrzepowo-zatorowych. W trakcie badań w USA nie pojawiły się żadne oznaki takich problemów z bezpieczeństwem tej szczepionki.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/03/25/world/astrazeneca-vaccine.html

Brazylia. Dominująca liczba zakażeń wariantem P1 wirusa SARS-CoV-2

Brazylia, którą zamieszkuje mniej niż 3% światowej populacji, jest obecnie odpowiedzialna za prawie jedną trzecią codziennych zgonów spowodowanych COVID-19. Umarło ponad 300 000 osób, a liczba zgonów dziennie przekracza 3 000.

Wariant P.1 jest obecnie odpowiedzialny za większość nowych infekcji w Brazylii, a wielu lekarzy twierdzi, że obserwuje coraz więcej młodych i zdrowych pacjentów, którzy chorują. Około 30% osób umierających z powodu COVID-19 ma mniej niż 60 lat, w porównaniu ze średnią około 26% podczas poprzedniego szczytu w Brazylii między czerwcem a sierpniem.

Wariant P1 obecny jest już w ponad 20 krajach. Jest do 2,2 razy bardziej zaraźliwy i częściej wywołuje reinfekcje.

Źródło: https://www.wsj.com/articles/covid-19-variant-rages-in-brazil-posing-global-risk-11616845889?mod=hp_lead_pos3

Stanowisko Forum Naukowego Covid-19 Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 20.03.2021 w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca

W świetle aktualnych danych szczepienie przeciwko zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 za pomocą preparatu firmy AstraZeneca jest skuteczne w zapobieganiu ciężkim postaciom COVID-19 i bezpieczne, powodując niewiele poważnych działań niepożądanych, głównie o etiologii alergicznej.

Częstość występowania incydentów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepieniu, częściej w postaci zatorowości płucnej niż zakrzepicy żył głębokich, jest podobna lub nawet niższa do tej obserwowanej w populacji ogólnej, nieszczepionej.

Po zaszczepieniu prawie 20 mln ludzi w Europie preparatem firmy AstraZeneca korzyści ze szczepienia przeważają zdecydowanie nad ryzykiem, w tym incydentami zakrzepowo-zatorowymi, dla których związek przyczynowo skutkowy z podaniem tej szczepionki nie został udowodniony. Sam wirus COVID-19 działa pro zakrzepowo i istotnie zwiększa ryzyko zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich, w tym incydentów zagrażających życiu.

Wszyscy dorośli powinni być nadal zachęcani do szczepienia dostępnymi szczepionkami przeciwko COVID-19, w tym firmy AstraZeneca, zgodnie z aktualnym stanowiskiem Europejskiej Agencji Leków, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowego Towarzystwa do spraw Zakrzepicy i Hemostazy (ISTH) i innych instytucji oraz towarzystw naukowych.

Po szczepieniu należy pamiętać o działaniach mogących zmniejszać ryzyko incydentów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, tj. unikać unieruchomienia, odpowiednio zwiększyć podaż płynów.

Natomiast zaszczepiony pacjent powinien jak najszybciej porozumieć się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub SOR w razie pojawienia się objawów mogących sugerować zatorowość płucną lub zakrzepicę żył głębokich takich jak gorsza tolerancja wysiłku, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, asymetryczny obrzęk lub ból kończyny.

Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwie powinny kontynuować leczenie, nie przerywając go ani przed podaniem szczepionki ani po zaszczepieniu.

Opracował Zespół Ekspertów Forum Naukowego COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej

Prof. dr hab. med. Anetta Undas

Prof. dr hab. med. Maria Podolak-Dawidziak

Prof. dr hab. med. Piotr Pruszczyk

Prof. dr hab. med. Jerzy Windyga

Po konsultacji Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów

Przewodniczący Forum

Prof. dr hab. med. Andrzej Matyja

Źródło: https://nil.org.pl/aktualnosci/5392-szczepionka-astrazeneca-a-zakrzepica

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.