Jak działa deksametazon u pacjentów z COVID-19?
Kortykosteroidy są grupą leków najczęściej podawanych w trakcie zakażenia SARS-CoV-2. Na łamach The New England Journal of Medicine pojawiło się podsumowanie badania klinicznego z użyciem deksametazonu u hospitalizowanych z powodu COVID-19 pacjentów.
W trakcie tego badania 2104 pacjentów otrzymało doustnie lub dożylnie deksametazon w dawce 6 mg raz dziennie przez okres 10 dni, a 4321 pacjentów otrzymało tylko podstawową opiekę medyczną.
Wyniki pokazały, że stosowanie deksametazonu wśród pacjentów, którzy otrzymywali tlen wiązało się z mniejszym ryzykiem progresji choroby i inwazyjnej wentylacji mechanicznej a u osób już poddawanych inwazyjnej wentylacji mechanicznej lepszym rokowaniem. W obu tych grupach stosowanie deksametazonu zwiększało szansę przeżycie Jednak nie było dowodów na to, że deksametazon przynosił jakiekolwiek korzyści u pacjentów, którzy nie otrzymywali wspomagania oddychania.
Źródło: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2021436?query=featured_home
Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki Pfizer?
Jednym z dylematów związanych ze szczepieniami jest to, jak postępować z ozdrowieńcami, którzy przez pewien czas mają przeciwciała chroniące przed ponownym zakażeniem. Francuzi przyjęli następującą strategię: podają tylko jedną dawkę szczepionki Pfizer u osób z potwierdzonym przebytym zakażeniem. Teraz pojawiły się dowody, które mogą potwierdzić taki sposób postępowania
Zbadano odpowiedzi immunologiczne na pojedynczą dawkę szczepionki Pfizer u 72 pracowników ochrony zdrowia z Imperial College Healthcare NHS Trust, które zostały zaszczepione między 23 grudnia a 31 grudnia 2020 r. Osoby te dostarczyły próbki krwi w momencie otrzymania pierwszej dawki szczepionki BNT162b2 i 21-25 dni po szczepieniu.
Okazało się, że osoby z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 generują silne odpowiedzi humoralne i komórkowe na jedną dawkę szczepionki mRNA.
Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00502-X/fulltext
Karmienie piersią przez matki zakażone SARS-CoV-2. Bilans korzyści
Zaprezentowane w artykule dowody naukowe oraz bilans korzyści i ryzyka przemawiają za bliskim kontaktem matki z niemowlęciem i karmieniem piersią przez matki z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Należy jednak zachować przy tym środki kontroli zakażeń, w tym higienę rąk i noszenie maseczki na twarz. Korzyści wynikające z karmienia piersią znacznie przewyższają bardzo niskie prawdopodobieństwo zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19 zgłaszane wśród niemowląt.
Źródło: https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30538-6/fulltext