Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus

Europa stąpa po cienkim lodzie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2021 13:06

Europa stąpa po cienkim lodzie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Kanclerz Niemiec, Angela Merkel wydała - prawdopodobnie- ostatnie swoje rządowe przemówienie wieńczące jej 16-letnią kadencję. Przemówienie poprzedza rozpoczęcie szczytu Unii Europejskiej w Brukselii. Obok wątków politycznych, pojawił się komentarz dotyczący bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Pomimo znacząco zmniejszonych wskaźników zakażeń koronawirusem, wezwała Europejczyków do zachowania dalszej ostrożności.

Szczyt w Brukseli z udziałem przedstawicieli 27 państw rozpocznie się dziś po południu. Ustępująca ze swego stanowiska Angela Merkel rozpoczęła swoje przemówienie od podsumowania walki z pandemią.

W Niemczech odnotowano w czwartek nieco ponad 1000 nowych przypadków, co jest liczbą znacznie mniejszą niż liczba nowych infekcji rozpoznanych w szczytowym momencie pandemii. Siedmiodniowa zapadalność wynosi obecnie 6,6 przypadków na 100 000 osób tygodniowo. Jednak urzędnicy służby zdrowia nadal mają się na baczności, ponieważ wariant delta już daje znać o swojej sile. „Nawet my w Europie i Niemczech wciąż stąpamy po cienkim lodzie. Musimy zachować czujność, w szczególności ze względu na mutacje wirusa i wariant delta” – powiedziała Merkel.
Urzędnicy UE ds. Zdrowia przewidują, że wariant delta może stanowić 90 procent wszystkich nowych przypadków w całym bloku do końca sierpnia. W Niemczech, według krajowej agencji kontroli chorób, delta stanowi obecnie około 15 procent nowych przypadków.


Kanclerz opowiedziała się również zdecydowanie przeciwko zawieszeniu ochrony patentowej dla producentów szczepionek na koronawirusa. Merkel wyraziła także zdecydowane poparcie dla zwiększenia produkcji szczepionek dla biedniejszych krajów poprzez zwiększenie licencji. Dodała także, w kierunku prawodawców, że rozwój szczepionek odniesie sukces tylko wtedy, gdy utrzymana zostanie ochrona własności intelektualnej.

Źródło: DW/Deutsche Welle

Podobne artykuły

147971020
10 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.