Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Europejska Agencja Leków o szczepieniach preparatem AstraZeneca

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 18 marca 2021 09:49

Europejska Agencja Leków o szczepieniach preparatem AstraZeneca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Dania tymczasowo zawiesiła stosowanie szczepionki AstraZeneca po wystąpieniu incydentów zakrzepów krwi i jednego zgonu. Jednak Europejska Agencja Leków (EMA) i brytyjski organ regulacyjny stwierdziły, że nic nie wskazuje na to, że szczepienie ma związek ze zdarzeniami zakrzepowo-zatorowymi.

Osiem innych krajów - Norwegia, Islandia, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Włochy i Łotwa - również zawiesiło stosowanie szczepionki AstraZeneca. Decyzje te są kolejnym krokiem wstecz w europejskiej kampanii szczepień, która już miała problemy, częściowo z powodu opóźnień w dostarczaniu szczepionki AstraZeneca.

Duński Urząd ds. Zdrowia poinformował, że jedna osoba w Danii zmarła po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca i że zawiesi stosowanie leku na dwa tygodnie do czasu zbadania sprawy. 10 marca EMA poinformowała, że ​​Austria zawiesiła stosowanie partii szczepionek AstraZeneca po tym, jak jedna osoba miała zdiagnozowaną zakrzepicę i zmarła 10 dni po szczepieniu. Inna osoba została przyjęta do szpitala z powodu zatorowości płucnej po szczepieniu i obecnie dochodzi do zdrowia. EMA stwierdziła, że ​​otrzymano również dwa inne zgłoszenia przypadków zakrzepicy z zatorami z tej serii, która została dostarczona do 17 krajów UE i obejmowała milion dawek.

Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA analizuje tę kwestię, ale stwierdziła, że ​​obecnie nie ma dowodu na to, że szczepienie spowodowało te schorzenia, które nie są wymienione jako skutki uboczne. Stwierdzono, że dostępne do tej pory informacje wykazały, że liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych osób nie była wyższa niż obserwowana w populacji ogólnej. Stwierdzono, że do 10 marca w Europejskim Obszarze Gospodarczym zgłoszono 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród pięciu milionów osób, którym podano szczepionkę AstraZeneca.

Stanowisko komitetu ds. Bezpieczeństwa w EMA jest takie, że korzyści wynikające z przyjęcia szczepionki nadal przewyższają ryzyko, a szczepionkę można nadal podawać, podczas gdy trwa dochodzenie.

Źródło: https://www.bmj.com/content/372/bmj.n699, https://www.ema.europa.eu/en/news/covid-19-vaccine-astrazeneca-prac-investigating-cases-thromboembolic-events-vaccines-benefits

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.