Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak obalić mit o e-recepcie? Top 3 najczęściej zadawanych pytań

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 grudnia 2019 11:47

Jak obalić mit o e-recepcie? Top 3 najczęściej zadawanych pytań - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Poniżej przedstawiamy top 3 najczęściej zadawanych pytań w przypadku e-recepty.

Jak podmiot leczniczy ma zgłosić gotowość do podłączenia do systemu P1?

Złożenie wniosku o dostęp do Systemu P1, jego pozytywne rozpatrzenie i otrzymanie certyfikatów P1 jest rozumiane jako deklaracja gotowości do podłączenia do Systemu P1. W przypadku praktyk indywidualnych lub grupowych, które skorzystają z aplikacji www.gabinet.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie), wystarczy zalogowanie do aplikacji i wystawienie e-recepty za jej pośrednictwem (nie ma konieczności podłączania się do systemu P1 przez RPWDL).

W jaki sposób lekarze, pielęgniarki/położne zatrudnieni w podmiocie leczniczym mogą zacząć wystawiać e-receptę?

Podmiot leczniczy (właściciel, kierownik etc.) powinien złożyć wniosek o założenie konta w P1 i wygenerować certyfikat poprzez RPWDL (rpwdl.csioz.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie)) oraz odpowiednio zaktualizować oprogramowanie o funkcjonalność e-recepty. Należy też wyposażyć się w narzędzie do podpisywania e-recept, tj. certyfikat ZUS, podpis osobisty w e-Dowodzie Osobistym, profil zaufany lub podpis kwalifikowany

Lekarz prowadzący praktykę zawodową może ją wykonywać w różnych formach: spora liczba lekarzy współpracuje z podmiotami leczniczymi na zasadzie umowy cywilno-prawnej (kontraktu) i jeden lekarz może posiadać nawet kilkanaście różnych adresów podmiotów w swojej księdze rejestrowej. W jaki sposób będzie wystawiał recepty? Jaki adres będzie na recepcie?

Recepty będą wystawiane w zależności od tego, w ramach jakiej praktyki/ podmiotu leczniczego dany lekarz przyjął pacjenta i w związku z tym wystawia e-receptę. Aktualne pozostają dotychczasowe zasady (odpowiednie dane miejsca udzielenia świadczenia są umieszczane na e-recepcie, analogicznie jak na recepcie w postaci papierowej).

Pytania i wątpliwości można kierować przez 7 dni w tygodniu w godzinach 6 – 21 pod numer tel. 19 457 oraz pod adres e-mail: [email protected].

W dniu 23 października br. ruszyła I rekrutacja na szkolenia z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, które są realizowane w ramach Akademii CSIOZ. Szkolenia stanowią rozwinięcie dotychczasowych spotkań i są skierowane do pracowników podmiotów leczniczych (POZ, szpitale). Rekrutacja dla szpitali zostanie wznowiona po nowym roku. Wszystkie informacje oraz formularz rejestracyjny można otrzymać pod adresem https://akademiaedm.csioz.gov.pl/signin(Otworzy się w nowej karcie).

Źródło: CSIOZ

Zobacz także