Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Cyfryzacja w ochronie zdrowia. Dużo się udało, ale są wyzwania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 stycznia 2024 10:29

Cyfryzacja w ochronie zdrowia. Dużo się udało, ale są wyzwania - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
„Wypracowaliśmy już wiele rozwiązań cyfrowych i stale je rozwijamy. Kluczowe to e-recepta, e-skierowanie i e-konsylium”, ocenia Ministerstwo Zdrowia. Trwają prace nad ulepszaniem Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mojeIKP, platformy Domowa Opieka Medyczna (DOM), poprawą raportowania zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory odbyło się już osiem pilotaży telemedycznych w ramach Domowej Opieki Medycznej. Były to dwie edycje Programu E-stetoskop, Program Opaska telemedyczna, Program E-spriometr, Program Smart Doktor, a także programy pomiaru saturacji, ciśnienia i glikemii.

Z kolei w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) mają się znaleźć aplikacje, które uzyskają certyfikat MZ. W tym celu muszą być sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i merytoryki. Będą wspierać pacjentów w kwestiach zdrowotnych i pomagać w diagnozie i leczeniu.

Projekt e-Konsylium jest rozwijany w obszarach kardiologii i onkologii. Platforma umożliwia zdalne konsultacje lekarzy POZ ze specjalistami. Dzięki temu opieka nad pacjentem jest bardziej skuteczna.

Ministerstwo Zdrowia dodaje, że od 2022 r. rozwijane jest stosowanie asysty robotycznej w zabiegach chirurgicznych. Jest ona już refundowana w trzech wskazaniach: nowotworów błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego i jelita grubego.

Robotyka wykorzystywana jest też w rehabilitacji. Podpisane zostały umowy ze 178 podmiotami leczniczymi na łączną kwotę niemal 150 mln zł w ramach Funduszu Medycznego (zakup egzoszkieletów i robotów rehabilitacyjnych).

Najbliższe plany to natomiast wdrożenie centralnej e-Rejestracji. Umożliwi ona umawianie wizyt przez Internetowe Konto Pacjenta i centralną infolinię. To rozwiązanie ma skrócić kolejki do specjalistów.

Kontynuowany będzie kierunek polegający na dofinansowywaniu informatyzacji podmiotów leczniczych (zakup systemów informatycznych i sprzętu). Strona rządowa uczestniczy też w pracach Komisji Europejskiej nad rozporządzeniem w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Będzie ono wykorzystane do działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na projekty związane z wdrożeniem innowacji udało się pozyskać ponad miliard euro.

Źródło: gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.