Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Już ponad 500 wystawionych e-skierowań. Pilotaż nabiera tempa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 czerwca 2019 08:36

Już ponad 500 wystawionych e-skierowań. Pilotaż nabiera tempa - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Trwa pilotaż e-skierowania. Wystawiono już ponad 500 skierowań w formie elektronicznej.Tylko w maju dołączyło 5 kolejnych placówek, sukcesywnie do systemu podłączają się kolejne.

Aktualnie w pilotaż zaangażowanych jest 54 lekarzy z 21 podmiotów leczniczych, w których pacjent może otrzymać oraz zrealizować e-skierowanie. Skierowanie w postaci elektronicznej otrzymało już ponad 250 pacjentów. Najstarszy z nich skończył 92 lata a najmłodszy urodził się w styczniu tego roku.

Niekwestionowanym liderem w liczbie wystawionych e-skierowań jest Specjalistyczne Centrum Medyczne im. Św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju z liczbą 301.

Funkcjonalność e-skierowania znacznie usprawnia proces zapisywania się na świadczenie. Z perspektywy pacjenta, to oszczędność czasu, gdyż nie musi on dostarczać skierowania osobiście w formie papierowej, wystarczy rejestracja telefoniczna. Z perspektywy pracowników medycznych, znika problem nieczytelności i konieczności weryfikacji poprawności wystawionego skierowania. System weryfikuje i zapisuje skierowania automatycznie. Dzięki możliwości testowania usługi w ramach pilotażu, mamy więcej czasu na zapoznanie się z jej działaniem a także, możemy realnie wpływać na jej finalny kształt, mówi Renata Jażdż – Zaleska, Prezes Specjalistycznego Centrum Medycznego im. Św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju.

E-skierowanie umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawiania skierowania aż do momentu realizacji usługi.
Dzięki e-skierowaniu, pacjenci nie muszą dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni – wystarczy kontakt telefoniczny z wybraną placówką medyczną by się zarejestrować i umówić na badanie czy zabieg. Ponadto, e-skierowanie rozwiązuje problem zapisywania się, na podstawie jednego skierowania, do kilku kolejek, gdyż mechanizm usługi wyklucza taką możliwość: po dokonaniu pierwszego zapisu skierowanie zostanie automatycznie oznaczone jako „U realizatora” i jego ponowne użycie do zapisania się na badanie u innego świadczeniodawcy nie będzie możliwe. Dodatkowo pacjent lub upoważniona przez niego osoba zyskuje możliwość śledzenia historii leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dostępnym na stronie pacjent.gov.pl.

Pilotaż potrwa do września 2019 r. Następnie rozpocznie się wdrożenie funkcjonalności w całej Polsce. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 roku.

Źródło: CSIOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także