Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kolejna szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona przez EMA

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2021 09:59

Kolejna szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona przez EMA - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepionkę Nuvaxovid przeciw COVID-19 do stosowania w Unii Europejskiej.

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Jest to szczepionka białkowa i wraz z zatwierdzonymi wcześniej preparatami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii.

Wyniki dwóch głównych badań klinicznych wykazały, że Nuvaxovid był skuteczny w zapobieganiu COVID-19 u osób dorosłych. W badaniach wzięło udział łącznie ponad 45 000 osób. W pierwszym badaniu około 65% uczestników otrzymało szczepionkę, a pozostali otrzymali zastrzyk placebo (obojętny); w drugim badaniu uczestnicy byli równo podzieleni między Nuvaxovid i placebo.

W czasie pierwszego badania, przeprowadzonego w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, liczba objawowych przypadków COVID-19 zmniejszyła się o 90,4%. Drugie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało skuteczność na poziomie 89,7%.

„Podsumowując, wyniki obu badań wskazują, że skuteczność szczepionki dla Nuvaxovidu wynosi około 90%. Pierwotny szczep SARS-CoV-2 i niektóre warianty wzbudzające obawy, takie jak Alpha i Beta, były najczęstszymi szczepami wirusowymi wykorzystywanymi w trakcie badań. Obecnie dane dotyczące skuteczności szczepionki Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym Omikronu są ograniczone” – czytamy w oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków.

Nuvaxovid podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle w mięsień ramienia, w odstępie 3 tygodni.

Komisja Europejska przyspieszy teraz proces podejmowania decyzji w sprawie wydania decyzji w sprawie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu Nuvaxovid, co pozwoli na włączenie tej szczepionki do programów szczepień wdrażanych w całej UE w najbliższym czasie.

Źródło: Europejska Agencja Leków

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.