Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Izabela Leszczyna o KSO: już w lipcu będziemy kwalifikować szpitale

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 czerwca 2024 11:15

Izabela Leszczyna o KSO: już w lipcu będziemy kwalifikować szpitale - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | TVP Info
– Już w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej. Będą to szpitale, które prowadzą chemioterapię lub radioterapię i mają chirurgię onkologiczną, jeśli wykonały w ciągu ostatniego roku więcej niż 100 zabiegów – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w wywiadzie dla Telewizji Polskiej.

– Pacjent, który dowie się u jakiegokolwiek lekarza, że ma podejrzenie nowotworu, otrzyma elektroniczną kartę DILO. Dalej będzie go prowadził koordynator . Krok po kroku przez całą ścieżkę diagnostyki i leczenia, które określi lekarz – dodała szefowa resortu.

Szkolenia koordynatorów już się rozpoczęły. Tacy pracownicy mają być obecni w każdym szpitalu, który przystąpi do KSO.

W połowie marca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przesuwa do 1 kwietnia 2025 roku termin wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej. W tym czasie Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł dokładnie zweryfikować podmioty lecznicze przystępujące do Sieci. Same placówki będą natomiast mogły lepiej się zorganizować i przygotować kadry.

– Przesunęłam KSO w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Gdybym tego nie zrobiła, ponad 7 tys. pacjentów onkologicznych zostałoby bez opieki. Niestety takie skutki niosły za sobą niedopracowane przepisy, które zastaliśmy po poprzednikach. Dzięki tej decyzji przez cały ten rok i kolejny pacjenci będą mogli leczyć się tam, gdzie dotychczas – podkreśliła Izabela Leszczyna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także