Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Minister zapowiada powrót ustawy o jakości

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2023 08:10

Minister zapowiada powrót ustawy o jakości - Obrazek nagłówka
Fot. Wojciech Górski
Na majowym posiedzeniu, za nieco ponad miesiąc, ustawa o jakości rozpocznie kolejną parlamentarną odyseję? Tak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który zapowiedział w środę, że ustawa „powinna pojawić się na najbliższym posiedzeniu”.

Zapowiedź wzbudziła niemałą konsternację, choć minister bezpośrednio po przegranym 14 kwietnia głosowaniu sugerował, że zrobi wszystko, by ustawa o jakości została uchwalona – w komentarzach przeważała jednak opinia, że będzie to albo czas po wyborach, albo (bardziej jeszcze prawdopodobne), że posłowie PiS będą zgłaszać fragmenty tej ustawy w formie „wrzutek”, przy okazji uchwalania innych ustaw (na przykład, przepisy dotyczące powstania Funduszu Kompensacyjnego czy likwidacji Centrum Monitorowania Jakości). Minister jednak jest przekonany, że przy drugim podejściu uda mu się ustawę przeprowadzić w całości. Miał do tego przekonać prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas konferencji w Poznaniu, poświęconej prawom pacjenta powiedział m.in., że „nikt u lekarza pacjentowi łaski nie robi”. - To jest czas na prawa pacjenta, które będą mierzone i oceniane. Czas zlikwidować dysproporcje w relacjach pacjent-lekarz – stwierdził minister. Cytat z Adama Niedzielskiego, zamieszczony na oficjalnym koncie twitterowym resortu zdrowia został szybko udostępniony na lekarskich grupach w mediach społecznościowych, wywołując falę nieprzychylnych komentarzy. Lekarze zarzucają Niedzielskiemu stosowanie strategii skłócania lekarzy z pacjentami i przeciwstawiania jednych drugim.

Lekarze zwracają również uwagę, że minister sugeruje pacjentom ich złą wolę, gdy mówi, że czas na podmiotowe traktowanie pacjenta, co obejmuje – jak tłumaczył minister – rozmowę z pacjentem i udzielanie mu wyczerpujących wyjaśnień dotyczących stanu zdrowia i proponowanej terapii, gdy tymczasem fakt, że lekarz może poświęcić pacjentowi dziesięć minut, z czego większość czasu zajmuje mu uzupełnianie dokumentacji, wynika ze sposobu kontraktowania świadczeń oraz ich finansowania a na pewno nie jest wyborem lekarza.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
Zrzut ekranu 2024-04-3 o 12.06.26

Osteoporoza zabija

4 kwietnia 2024
Centrum Onkologii

Zmiany w KSO

12 marca 2024
ThinkstockPhotos-185900261
5 marca 2024